Powódź i stan klęski żywiołowej w Polsce. Co to oznacza?

Dawid Szafraniak

Dawid Szafraniak

Aktualizacja

Stan klęski żywiołowej to jeden ze stanów nadzwyczajnych, który ma na celu ograniczenie i zmniejszenie skutków występujących zagrożeń. Kto wprowadza taki stan i co to oznacza dla obywateli? W obliczu występujących powodzi w Polsce pora zapoznać się z jego znaczeniem.

Powódź 2024. Kłodzko po przejściu fali powodziowej.
Powódź 2024. Kłodzko po przejściu fali powodziowej.News LubuskiEast News

Co to jest stan klęski żywiołowej?

Aby zrozumieć, czym jest stan klęski żywiołowej należy wiedzieć, że jest to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, które mogą wystąpić w Polsce. Te wyjątkowe sytuacje oznaczają wprowadzanie specjalnego reżimu prawnego z powodu szczególnych zagrożeń, do których neutralizacji nie wystarczą tradycyjne ramy prawne i możliwe dzięki nim działania.

Stany nadzwyczajne w Polsce:

Wszystko to jest regulowane przez Konstytucję RP, a wprowadzanie stanu nadzwyczajnego musi mieć 3 przymioty - legalność (na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia), proporcjonalność (środki odpowiadają zagrożeniu) i efektywności (działania mają na celu jak najszybsze uporanie się z problemem).

Kto wprowadza stan klęski żywiołowej?

Prawo do decyzji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej nadaje ustawa z 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej. W związku z tym decyzję o wprowadzeniu takiego stanu podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Może to zrobić z samodzielnej inicjatywy, lub na wniosek wojewody województwa, którego obszaru dotyczy dana sytuacja.

Gdzie jest stan klęsyki żywiołowej?

Ustawa definiuje nie tylko to, kto wprowadza rzeczony stan klęski, ale również obszar, na jakim ma on obowiązywać. W związku z tym ten stan nadzwyczajny obowiązuje na obszarze dotkniętym daną klęską, jak również na obszarach mogących znaleźć się pod wpływem jej skutków.

Ile trwa stan klęski żywiołowej? Domyślnie czas trwania takiego stanu nadzwyczajnego jest wprowadzany na czas zapobieżenia skutkom, czyli do ich usunięcia - jest na to 30 dni, choć czas ten można przedłużyć za zgodą sejmu.

Powódź, stan klęski żywiołowej i ograniczenia dla obywateli

Jak sama nazwa wskazuje, stan klęski żywiołowej jest wprowadzany na potrzeby realizacji działań mających na celu neutralizacje skutków działania sił naturalnych, pożarów czy powodzi. Niezależnie od żywiołu, specjalny reżim prawny ma za zadanie skuteczniejsze i szybsze działanie służb i uporanie się z zagrożeniem.

To niesie oczywiste konsekwencje dla obywateli. Na czas trwania takiego stanu ich prawa mogą zostać ograniczone. Mowa tu o prawach wolności, człowieka i obywatela. Wtedy mogą nastąpić ograniczenia w transporcie czy zmuszenie do ewakuacji z terenów zagrożonych.

Do ograniczeń praw i wolności należy:

  • zawieszenie działalności niektórych przedsiębiorstw
  • zakaz przemieszczania się
  • zakaz organizowania imprez masowych
  • przymusowa ewakuacja
  • przymusowe rozbiórki i wyburzenia

Stan klęski żywiołowej w Polsce

Co ciekawe, od wejścia w życie Konstytucji RP z 1997 roku, w Polsce jeszcze ani razu nie ogłaszano stanu klęski żywiołowej.

Dziś Rada Ministrów poinformowała, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na 30 dni na terenach objętych powodzią.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas