Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Zniszczone ważne miejsca kultu

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Półwysep Indochiński, pod gruzami zawalonych budynków zginęło wiele osób. Zawaliły się także ważne miejsca kultu, w tym najważniejsza w Mjanmie buddyjska świątynia.

Trzęsienie ziemi w Mjanmie doprowadziło do ogromnych szkód
Trzęsienie ziemi w Mjanmie doprowadziło do ogromnych szkód Saad AbedineTwitter

Piątkowe trzęsienie ziemi doprowadziło do ogromnych szkód w rejonie Półwyspu Indochińskiego. Wstrząsy o magnitudzie 7,7 z epicentrum w pobliżu miasta Mandalaj miały niezwykle płytkie hipocentrum - zaledwie na głębokości 10 km. To spotęgowało zniszczenia i dramat wielu osób. Drugie trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 miało miejsce 12 minut później.

Ucierpiały także przyciągające turystów zabytki i ważne dla mieszkańców miejsca kultu. Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują znaczne uszkodzenia meczetu i Pagody Mahamuni, jednego z najświętszych miejsc wyznawców buddyzmu w kraju.

Jak informuje The Times of India zawalił się także 90-letni most w regionie Sagaing, ucierpiały również budynki i sanktuaria w Naypyidaw, stolicy kraju.

- Odmawialiśmy modlitwy, gdy zaczęło się trzęsienie… Trzy osoby zginęły na miejscu - powiedział mieszkaniec miasta Taungnoo, cytowany przez agencję Reuters.

Niezwykle silne trzęsienie ziemi nawiedziło Półwysep Indochiński

Siła i niewielka głębokość trzęsienia ziemi sprawiły, że fale sejsmiczne dotarły również do Tajlandii, gdzie początkowo wprowadzono stan wyjątkowy. Z niej zaczęły także napływać pierwsze informacje i nagrania o zniszczeniach. Tam co najmniej trzy osoby zginęły, a 90 pracowników budowlanych nadal uznaje się za zaginionych, gdy trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się 30-piętrowego budynku w stolicy kraju, w dzielnicy Chatuchak Park w Bangkoku.

Tajlandia i Mjamna znajduje się w pobliżu uskoku Andamana na zachodzie i łuku Sunda na południu, które są granicami między płytą euroazjatycką a płytą indoaustralijską. Kilka aktywnych uskoków w tym regionie powoduje trzęsienia ziemi, które co jakiś czas dotykają (i będą dotykały) Tajlandię.

Jak mierzymy trzęsienia ziemi?

Przypomnijmy, że wstrząsy mierzy się przy użyciu dwóch skal - Richtera i Mercallego.

Skala Richtera, ta bardziej znana, jest skalą logarytmiczną mierzącą wstrząsy na podstawie amplitudy drgań. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotny wzrost amplitudy drgań. Nie ma górnej granicy, ale w praktyce wstrząsy o magnitudzie powyżej 9 są dość rzadko spotykane (średnio raz na 20 lat), w związku z czym w zestawieniach wyższych stopni się nie rozróżnia i podaje się wartość większą bądź równą 9. Dlatego czasem można spotkać się z błędnym stwierdzeniem, że jest to skala 9-stopniowa.

Najmniejsze wstrząsy o magnitudzie poniżej 2,0 są rejestrowane tylko przez sejsmografy. Choć ich nie czujemy, na Ziemi codziennie jest ich około 8 tys. Większość ludzi zaczyna odczuwać wstrząsy powyżej 3,0-3,5. Powyżej 5,5 mogą powodować uszkodzenia budynków.

Skala Mercallego jest 12-stopniową skalą opisową. Odpowiedni stopień, lub przedział, jest przypisywany na podstawie charakterystyki zniszczeń. Na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego PAN jest opisana jako Europejską Skalą Makrosejsmiczną - EMS-98 (European Macroseismic Scale).

Źródła: The Times of India, Reuters, AFP, Wikipedia

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News