Włosi wysłali swoje F-35 do Japonii. W tle napięcia z Chinami

Media podkreślają, że jest to pierwsze rozmieszczenie włoskich myśliwców piątej generacji F-35 w Japonii. Jednocześnie jest to demonstracja obecności europejskiego sprzętu wojskowego w Azji Wschodniej.

Włochy wysłały swoje myśliwce F-35 do Japonii. Pierwszy taki przypadek w historii
Włochy wysłały swoje myśliwce F-35 do Japonii. Pierwszy taki przypadek w historiiNicolò Campo/LightRocket via Getty ImagesGetty Images

Cztery włoskie myśliwce piątej generacji F-35 wylądowały w Japonii 4 sierpnia. Wezmą one udział w pierwszych w historii wspólnych ćwiczeniach myśliwców Włoch i Japonii. Maszyny z Półwyspu Apenińskiego będą współpracować z japońskimi jednostkami, w tym z ciężkimi myśliwcami F-15J.

Manewry mają polegać na poprawie umiejętności taktycznych. Media są zgodne, że wydarzenie to jest dowodem na stałe rozszerzanie współpracy w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa między Rzymem i Tokio. Ponadto testowane będą sieci dowodzenia i kontroli, a także zdolności do wspierania, planowania i obsługi samolotów wojskowych w odległych obszarach.

Początkowo szkolenie miało trwać od 4 do 8 sierpnia, jednakże pojawiły się opóźnienia, a manewry rozpoczną się dzisiaj (07.08) w bazie lotniczej ASDF Komatsu w prefekturze Ishikawa i potrwają do 10 sierpnia. Oprócz czterech myśliwców F-35 Włosi wysłali do Kraju Kwitnącej Wiśni około 160 osób, trzy powietrzne tankowce oraz taktyczne samoloty transportowe.

Włoska współpraca militarna z Japonią, a chińskie dążenia w regionie

Jak podaje The Japan Times: "Rzym stara się zintensyfikować swoje zaangażowanie z narodami Indo-Pacyfiku, podczas gdy Tokio poszerza swoją sieć partnerów, aby zrównoważyć rosnące ambicje wojskowe Chin".

Pond koniec czerwca tego roku do japońskiego portu zawinął, po raz pierwszy od 20 lat, włoski okręt wojenny ITS Morosini. Według The Japan Times Rzym planuje także rozmieszczenie w regionie Indo-Pacyfiku swojego zmodernizowanego okrętu flagowego, lotniskowca ITS Cavour. Ma to nastąpić pod koniec tego roku lub na początku 2024 r.Oba kraje planują również wdrożyć plan wymiany informacji dotyczących działania myśliwców F-35B.

Na początku lipca tego roku FBI i MI5 ostrzegły, że Chiny są "największym długoterminowym zagrożeniem". Jednocześnie ostrzegali przed potencjalnymi próbami kradzieży zachodnich technologii.

Jak podają media, niemal każdego dnia chińskie władze wysyłają swoje jednostki wojskowe na misje w Cieśninie Tajwańskiej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zapowiedziała, że służba wojskowa tajwańskich rekrutów wydłuży się z czterech miesięcy do roku. Prezydent powiedziała: - To odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Chin.

Chiny traktują Tajwan jako swoją zbuntowaną prowincję, z kolei wyspa uważa się za suwerenne państwo. Jednocześnie Stany Zjednoczone zobowiązały się do wspierania zdolności obronnych Tajpej.

Japonia aktywnie wzmacnia swoje sojusze

W styczniu tego roku Japonia i Włochy zgodziły się podnieść swoje relacje do "strategicznego partnerstwa", co ma się wiązać z uaktywnieniem dwustronnego mechanizmu konsultacji w kwestiach obrony i polityki zagranicznej.

Ponadto Japonia, Włochy i Wielka Brytania chcą wspólnie opracować samolot bojowy nowej generacji - jego ukończenie ma nastąpić do 2035 roku. Jak podaje The Japan Times: "Program jest pierwszym przypadkiem współpracy Tokio z krajami innymi niż USA w celu spełnienia poważnych wymagań obronnych".

W poprzednim roku po raz pierwszy japońskie lotnictwo ćwiczyło z niemieckimi myśliwcami. Podobne manewry nastąpiły w styczniu, wówczas Japończycy współpracowali z indyjskimi siłami powietrznymi, zaś w poprzednim tygodniu Tokio zakończyło ćwiczenia z francuskimi siłami powietrznymi i kosmicznymi. Dodatkowo od 23 sierpnia do 15 września tego roku podobne manewry mają zostać przeprowadzone z Australią - ich głównym zadaniem będzie poprawa umiejętności taktycznych i interoperacyjności.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas