Wschodnia flanka NATO. Jakie ma znaczenie dla Sojuszu?

Obecność w NATO, czyli Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego to gwarancja bezpieczeństwa kraju oraz zobowiązanie do zapewnienia go innym członkom organizacji. W obecnej sytuacji, wschodnia flanka NATO odgrywa istotną rolę.

Głównym celem powstania NATO była militarna obrona przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i państw satelickich zrzeszonych w Układzie Warszawskim. Po rozpadzie ZSRR i Układu, Sojusz Północnoatlantycki pełni rolę stabilizacyjną i gwaranta bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich.

Każde państwo, które przyjmowane jest do NATO nie tylko ma poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia, ale również stanowi dodatkowe wzmocnienie militarne.

Jakie znaczenie dla NATO ma wschodnia flanka?

Od początku ataku Rosji na Ukrainę Sojusz podejmuje działania, które mają na celu ochronę wszystkich państw członkowskich wzdłuż wschodniej flanki (położonej z boku strefy wpływów) przed agresją. Obecność wojsk we wschodniej części jest elementem podstawy odstraszania i obrony NATO. Te działania mają demonstrować solidarność, determinację i zdolność Sojuszu do obrony terytorium i ludności.

Reklama

- Wzmocniona czujność NATO jest potężną deklaracją determinacji i spójności Sojuszu pod parasolem koncepcji Odstraszania i Obrony Obszaru Euroatlantyckiego. Te działania są rozważnymi i defensywnymi środkami, które zwiększają naszą gotowość, wspierają cele Sojuszu w zakresie zapobiegania wojnie i wyraźnie pokazują nasze zaangażowanie w ochronę każdego centymetra terytorium NATO wszystkich naszych sojuszników - podsumował generał dywizji Lebert.

Czym jest B9, czyli Bukaresztańska Dziewiątka?

Wschodnia granica Polski jest jednocześnie granicą NATO. Podobna sytuacja jest w przypadku: Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Wszystkie te kraje razem z Czechami tworzą tzw. Bukaresztańską Dziewiątkę (w skrócie B9).

Zrzeszenie powstało z inicjatywy prezydenta Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa, w związku z konfliktem na Ukrainie w 2014 roku. Oficjalna inauguracja odbyła się w 2015 roku podczas miniszczytu państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie. Od tego spotkania zrzeszenie przyjęło swoją nazwę.

Bukaresztańska Dziewiątka ma cztery główne cele:

  • wzmocnienie wschodniej flanki NATO, a zwłaszcza obrona przed zagrożeniem ze strony Rosji;
  • zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej;
  • współpraca militarna państw członkowskich;
  • wzmocnienie siły głosu państw w ramach Sojuszu

W ramach szczytów oprócz przedstawicieli państw członkowskich mogą uczestniczyć zaproszeni goście. W 2021 oraz 22 lutego 2023 roku jednym z nich był prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W tegorocznym szczycie uczestniczy również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Polecamy na Antyweb | Chińska wersja MiG-21 jako dron bojowy? Ich celem może być Tajwan

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy