Australia Południowa całkowicie zasilana energią słoneczną. To się nazywa ekologia

Panele słoneczne i uzyskiwana z ich pomocą energia stają się coraz popularniejsze, ale nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z przypadkiem, żeby w ten sposób całkowicie zaspokoić potrzeby energetyczne dużego obszaru...

Tak stało się jednak w Australii Południowej, czyli stanie zajmującym obszar 1 043 514 km², na którym żyje ponad 1,5 mln obywateli - co prawda jedynie przez krótki okres czasu, ale 100% zapotrzebowania na energię zaspokojonego przez panele słoneczne i tak robi ogromne wrażenie. Do tego wyjątkowego wydarzenia doszło w słoneczną niedzielę 11 października, kiedy to pogoda zapewniła idealne warunki, by przez godzinę między południem i pierwszą po południu, cały stan mógł polegać jedynie na energii solarnej - co warto podkreślić, większość energii została wygenerowana przez systemy solarne montowane na dachach.

Reklama

Taka forma energii jest bardzo popularna w Australii Południowej, gdzie aż jedna trzecia domów ma dachy pokryte panelami słonecznymi - w samym tylko 2020 roku przybyło aż 2500 takich systemów. W sumie mówimy zaś o 288 tysiącach instalacji solarnych na dachach, które w ciągu wspomnianej godziny wygenerowały 992 MW energii, ponad trzykrotnie przewyższając ilość energii pochodzącą z dużych farm solarnych, od których pochodziło 313 MW energii. - Nigdy wcześniej obszar tak duży jak Australia Południowa nie działał całkowicie w oparciu o energię solarną, z czego 77% pochodziło z konsumenckich systemów solarnych na dachach - chwali się Audrey Zibelman, CEO Australian Energy Market Operator.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że to już kolejna „próba” bicia rekordu przez Australię Południową, która poprzedni kamień milowy osiągnęła niewiele wcześniej, bo 13 września, czerpiąc wtedy 89% zapotrzebowania na energię z energii słonecznej, z czego systemy dachowe wygenerowały po raz pierwszy 900 MW. I jeśl wierzyć przewidywaniom Australian Energy Market Operator (AEMO), taka zależność od energii słonecznej może stać się w tym miejscu codziennością: - Australia Południowa doświadcza boomu na instalację solarnych systemów dachowych. AEMO przewiduje dodatkowe 36 tysięcy instalacji w ciągu najbliższych 14 miesięcy, co oznacza będzie, że sama tylko energia słoneczna z dachów będzie w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania. To naprawdę fenomen na skalę światową - dodaje Zibelman.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy