Australia zawstydziła wszystkie kraje świata w walce z tworzywami sztucznymi

Australia to zaraz za Chinami najbardziej policyjne państwo na naszej planecie. Jednak tamtejszy rząd realizuje też proekologiczne projekty, które powinny być wzorem dla wszystkich.

Australia zawstydziła wszystkie kraje świata w walce z tworzywami sztucznymi
Australia zawstydziła wszystkie kraje świata w walce z tworzywami sztucznymiGeekweek

Bezlitosne podejście i walka rządu Kraju Kangurów z problemem tworzyw sztucznych to sprawa najwyższej rangi. Przecież kraj ten żyje z turystki i słynie na całej planecie z największych i najpiękniejszych raf koralowych. To na nich bezpośrednio odbijają się skutki zanieczyszczania przez ludzkość atmosfery i światowych oceanów.

Wbrew pozorom, szybkie poradzenie sobie rządu Australii z problemem plastikowych reklamówek, nie było trudnym zadaniem, bo w akcję włączyli się praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, nie tylko samych obywateli Kraju Kangurów, ale również organizacji proekologicznych i rządów wielu krajów.

Otóż narodowy program rezygnacji z plastikowych siatek doprowadził do ograniczenia ich w codziennym obrocie o aż 80 procent, i to w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Organizacje obliczyły, że w czasie trwania akcji udało się wyeliminować z użytku aż 1,5 miliona plastikowych toreb. To bardzo dużo, bo nawet ułamek z nich mógł przecież wylądować w rzekach, a później w morzu lub oceanie i ostatecznie zanieczyścić rafę koralową.

Australia upokorzyła wszystkie kraje świata w walce z tworzywami sztucznymi. Fot. WWF.

Rząd już zapowiada, że nie jest to koniec walki o świetlaną przyszłość Australii i jej dziedzictwa narodowego w postaci zjawiskowych cudów natury. Do programu eliminacji plastikowych torem ma wstąpić jeszcze stan Viktoria. Organizacje przewidują, że w ciągu następnych 6 miesięcy wynik uda się podnieść do 90 procent.

Realizowana z powodzeniem walka Australii o lepszą przyszłość naszej planety napawa optymizmem. Mamy nadzieję i trzymamy kciuki, aby tę ścieżką zaczęły podążać również inne kraje. Na razie wychodzi im to bardzo ciężko, ale może rząd Australii ich do tego bardziej zmotywuje.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. WWF

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas