Bill Gates buduje pierwszą elektrownię jądrową. Taka może pojawić się w Polsce
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie od 15 lat widzi ogromny potencjał w elektrowniach jądrowych nowej generacji, które będzie można budować na miejskich osiedlach i bezpiecznie zasilać czystą energią bloki mieszkalne. Pierwsza elektrownia nowej generacji od Gatesa powstanie w małym miasteczku.
Bill Gates i Warren Buffet wspólnie zbudują pierwszą swoją elektrownię jądrową w Stanach Zjednoczonych. Później przyjdzie czas na inne kraje, w tym Polskę. Na dobry początek, miliarderzy wybrali na lokalizację miasteczko o nazwie Kemmerer w stanie Wyoming. W 2025 roku ma zostać tam zamknięta elektrownia węglowa i w związku z tym 250 mieszkańców straci pracę.
Gates i Buffet postanowili wybudować tam elektrownię jądrową, by stworzyć miejsca pracy dla tysięcy ludzi z całego stanu. Za całym przedsięwzięciem stoi firma TerraPower, którą stworzył Gates, ale w ramach Berkshire Hathaway, założonej przez Warrena Buffeta.
W elektrowni zostanie użyty najnowszej generacji reaktor Natrium o mocy 345 MW. Jest to bardzo tani w zakupie i eksploatacji reaktor sodowy, który pracuje w połączeniu z systemem magazynowania energii w postaci stopionej soli. Ta wyjątkowa kombinacja zapewni czystą, elastyczną energię i stabilność oraz bezproblemową integrację z sieciami energetycznymi o wysokim stopniu penetracji odnawialnych źródeł energii.
Jeden reaktor Natrium bez problemu może obsłużyć 250 tysięcy domostw. Bill Gates i Warren Buffet oświadczyli, że pierwsza ich elektrownia jądrowa Natrium zrewolucjonizuje rynek energetyczny w Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie. Ma ona stać się wzorem do naśladowania w kwestii produkcji i dystrybucji energii elektrycznej.
Miliarderzy chcą w najbliższych latach wyłączyć i zlikwidować dziesiątki podobnych elektrowni węglowych działających na terenie całych USA i zastąpić je swoimi nowymi, w pełni bezpiecznymi reaktorami jądrowymi Natrium. Gates chce też uruchomić z firmą Hitachi pierwsze reaktory SMR. To właśnie takie mają pojawić się w Polsce pod koniec lat 20. Prywatne firmy rozważają również budowę innych typów reaktorów, w tym podobne do Natrium.