Chiny budują pierwszy na świecie kompaktowy reaktor jądrowy SMR [WIDEO]
Państwo Środka znowu zawstydziło Europę i Amerykę. Kraj ten jako pierwszy w historii rozpoczął budowę elektrowni jądrowej nowej generacji. Będzie to najbezpieczniejszy obiekt jądrowy na świecie.
Małe, modułowe reaktory jądrowe nowej generacji SMR mają w zamyśle ich twórców i inwestorów wypełnić niszę pomiędzy tradycyjnymi elektrowniami jądrowymi i węglowymi a farmami solarnymi i wiatrowymi. Tak naprawdę dzięki nim będziemy mogli zapewnić elektryczność powiększającej się populacji ludzkiej świata w oczekiwaniu do chwili komercjalizacji pierwszych reaktorów fuzyjnych.
Pierwszy taki obiekt powstaje na chińskim Hajnanie. Za budowę i obsługę nowej elektrowni jądrowej o nazwie Linglong One (ACP100), odpowiada China National Nuclear Corporation. Reaktory SMR można budować na miejscu ich przyszłego przeznaczenia. Mogą one stanąć nawet na miejskich osiedlach i dostarczać energię elektryczną bezpośrednio do blokowisk lub zakładów produkcyjnych.
Ich atrybutem jest też niesamowita efektywność. Mały reaktor może bez problemu konkurować z technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. ACP100 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.
Chiński Linglong One to reaktor wodno-wrzący o mocy 125 MW z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia. Urządzenie można rozbudowywać do mocy ponad 1500 MW. Tylko jeden jego moduł może zasilić w energię elektryczną 60-tysięczne miasto. Chińczycy chcą go wykorzystywać do odsalania wody i zasilania lokalnych fabryk. Celem jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
Co ciekawe, niedawno grupa ORLEN poinformowała, „że we współpracy z Synthos zaangażuje się w rozwój mikro i małych reaktorów jądrowych SMR. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii to bardzo istotny krok w realizacji strategii neutralności emisyjnej koncernu i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju” - powiedział Daniel Obajtek, szef Orlenu. Koncern chce uruchomić w Polsce pierwszy kompaktowy reaktor do roku 2030.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. CGTN