Chmury i deszcz już nie są przeszkodą dla innowacyjnych paneli solarnych

Panelom solarnym przyszłości nie będzie straszne zachmurzone niebo lub opady deszczu. Na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej powstały już takie innowacyjne technologie.

Chmury i deszcz już nie są przeszkodą dla innowacyjnych paneli solarnych
Chmury i deszcz już nie są przeszkodą dla innowacyjnych paneli solarnychGeekweek - import

Naukowcy opracowali tam panele fotowoltaiczne, w których nie wykorzystano tylko tradycyjnego krzemu, a skorzystano z darów Matki Natury, czyli bakterii i procesu fotosyntezy.

Ogniwami słonecznymi stały się bakterie E.coli. Chociaż w laboratoriach są od jakiegoś czasu prowadzone eksperymenty z panelami solarnymi, w których wykorzystuje się bakterie, to jednak mają one niezwykle małą wydajność.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, po wielu próbach, w końcu wyhodowali specjalny ich gatunek. Zawiera on w sobie dużo fotosyntetycznych substancji chemicznych.

Podczas testów pokryli nimi materiały półprzewodnikowe w celu wytworzenia energii elektrycznej. Okazało się, że ich technologia pozwala pozyskać ponad dwa razy więcej energii od technologii konkurencji.

Chmury i deszcz już nie są przeszkodą dla innowacyjnych paneli solarnych z bakterii. Fot. Pexels.

Pomimo faktu, ten sposób pozyskiwania energii, pod względem wydajności nie może równać się z tradycyjnymi panelami solarnymi, to jednak ma nad nimi jedną, ale kluczową przewagę.

Fotosyntetyczne panele solarne świetnie pracują nie tylko w słoneczne dni, ale również w pochmurne i deszczowe. Ich produkcja jest też znacznie mniej skomplikowana i tańsza od zwykłych paneli dostępnych na rynku.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas