Najwydajniejsza turbina wiatrowa świata już działa. Setki takich staną w Polsce

Firma General Electric właśnie pochwaliła się uruchomieniem w Holandii prototypu najwydajniejszej obecnie na świecie turbiny wiatrowej, która w setkach sztuk pojawi się w przyszłości również na należących do Polski morskich farmach wiatrowych na Bałtyku.

Testy najwydajniejszej turbiny wiatrowej na świecie
Testy najwydajniejszej turbiny wiatrowej na świeciemateriały prasowe

Mowa tutaj o gigantycznej turbinie Haliade-X. Liczy sobie ona 248 metrów wysokości, a trzy łopaty mają długość po 107 metrów. Zmodyfikowany model z 13 do 14 MW produkuje 74 GWh energii elektrycznej rocznie. Haliade-X 14 MW zadebiutuje komercyjnie na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank C, która znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Anglii. Wraz z Dogger Bank A i Dogger Bank B ma stać się największą morską farmą wiatrową na świecie. Według analiz, ma ona zasilić zieloną energią ok. 6 milionów domów.

Niedawno firma Vestas zapowiedziała budowę jeszcze bardziej wydajnej turbiny V236 o mocy 15 MW, która produkuje 80 GWh energii elektrycznej rocznie. Tylko jedna taka turbina ma zasilić w prąd elektryczny do nawet 20 tysięcy domostw. Niestety, na razie ustępuje ona miejsce Haliade-X, gdyż pierwsze jej testy rozpoczną się dopiero w przyszłym roku, a do produkcji seryjnej wejdzie ona dwa lata później.

Turbina GE Haliade-X
Turbina GE Haliade-Xmateriały prasowe

Co ciekawe, zarówno turbiny Haliade-X 14 MW, jak i Vestas V236 15 MW pojawią się na morskich farmach wiatrowych na Bałtyku. Amerykańska GE Renewable Energy i duńska Ørsted wspólnie pomogą naszemu krajowi skierować się na ekologiczne tory, dzięki najwydajniejszym technologiom pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W tym przypadku wiatru.

Na Ameryce i Europe jednak świat się nie kończy. Wszystko wskazuje na to, że prym w energetyce wiatrowej będą niebawem wiodły Chiny. Tamtejsza firma MingYang Smart Energy zapowiedziała kolejną rewolucję. I to naprawdę gigantyczną rewolucję.

Farma turbin Haliade-X
Farma turbin Haliade-Xmateriały prasowe

Ma nią być projekt o nazwie MySE 16.0-242. W jego ramach ma powstać turbina o wysokości aż 262 metrów. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki mierzy 231 metrów. Sam wirnik będzie miał 242 metry, a łopaty kolejne 118 metrów. Moc urządzenia będzie dochodziła do 16 MW, a to pozwoli na wytwarzanie niemal 90 GWh, czyli bez problemu czysta energia popłynie do 20-23 tysięcy gospodarstw domowych.

Jedna taka turbina w czasie całego swojego życia funkcjonowania pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o aż 1,6 miliona ton. Eksperci oczekują, że nowa turbina z Chin będzie oferowana w sprzedaży również w innych krajach świata, co wpłynie na konkurencję pomiędzy firmami. W efekcie będziemy mogli liczyć na obniżenie cen i większe inwestycje w tworzenie systemów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas