Ogniwa perowskitowe już w kosmosie. Powstaną nowej generacji, odporne farmy solarne

NASA rozpoczęła eksperymenty w przestrzeni kosmicznej związane z ogniwami perowskitowymi, czyli źródłem czystej energii przyszłości. Agencja chce zbudować z nich pierwsze farmy solarne i wyposażyć w nie kosmiczny dom. Jest polski wątek.

Ogniwa perowskitowe już w kosmosie. Powstaną nowej generacji, odporne farmy solarne
Ogniwa perowskitowe już w kosmosie. Powstaną nowej generacji, odporne farmy solarneGeekweek - import

Ogniwa perowskitowe mają nie do poznania odmieć świat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mogą produkować energię nie tylko ze światła słonecznego, ale również sztucznego, odbitego i wpadającego do wewnątrz obiektów. Ogniwa perowskitowe są elastyczne, więc można nimi pokryć każdy obiekt. Są też niezwykle odporne na ekstremalne warunki występujące w przestrzeni kosmicznej.

Dlatego zainteresowała się nimi Amerykańska Agencja Kosmiczna, która rozpoczęła pierwsze testy takich ogniw w kosmosie. Perowskity są „bardzo cienkie, a to bardzo pomaga! Krzem jest setki razy grubszy. W kosmosie jest tak gęsty, że gdy promieniowanie uderza w powierzchnię, zostaje pochłonięte i uszkadza komórkę, powodując awarie” - powiedział dr Joseph Luther z NREL.

Kolejnym atrybutem ogniw perowskitowych jest fakt, że są one lekkie. Jako że wynoszenie instalacji na orbitę to koszt ściśle zależny od masy, to oznacza, że budowa z nich farm solarnych będzie nawet 10 razy tańsza, niż w przypadku tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krzemu.

NASA planuje zastąpienie paneli solarnych zasilających Międzynarodową Stację Kosmiczną właśnie ogniwami perowskitowymi. Ta technologia pozyskiwania energii z promieni słonecznych ma pojawić się również w nowych satelitach, a także w bazach na Księżycu i Marsie.

Przypominamy, że pierwszą na świecie fabrykę ogniw perowskitowych otworzyła kilka miesięcy temu polska firma Saule Technology, która kierowana jest m.in. przez Olgę Malinkiewicz. Wszystko wskazuje na to, że wielki udział w rewolucji energetycznej na orbicie i na Księżycu czy Marsie będą mieli Polacy. Trzymamy za to mocno kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/National Renewable Energy Laboratory/NASA Glenn Research Center / Fot. Saule Technology

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas