Powstał pierwszy na świecie eko-dom z odpadów rolniczych

Duńczycy właśnie zaprezentowali pierwszy na świecie eko-dom, który powstał z odpadów rolniczych, a dokładnie ze słomy, siana, łodyg pomidorów i wodorostów. W projekt zaangażowały się firmy GXN i Kebony oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Odpady rolnicze zwykle są spalane lub stają się pożywieniem dla przeżuwaczy, ale inżynierowie postanowili sprawdzić, czy można z nich stworzyć biomateriały i wykorzystać je do budowy domu. Okazuje się, że są one nie tylko wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale również pięknie się prezentują i idealnie wkomponowują się w otaczającą je przyrodę.

Odpady zostały zmielone i połączone w miękkie płytki kompozytowe. Następnie poddano je obróbce termicznej i wzmocniono polimerem, przygotowanym na bazie biologicznej. Sprawiło to, że płytki stały się twarde i nabrały głęboko brązowego koloru.

Reklama

Biologiczny Dom z odpadów rolniczych. Fot. Kebony/GXN.

Kompozyty gotowe do budowy domu zostały ostatecznie przetestowane przez Duński Instytut Technologiczny gdzie udowodniono, że mają takie same właściwości i jakość, jak komponenty wykorzystywane do budowy zwykłych domów.

Biologiczny Dom z odpadów rolniczych. Fot. Kebony/GXN.

W Biologicznym Domu nie zastosowano standardowych betonowych fundamentów, tylko system kotwienia w gruncie.. Obiekt jest modułowy, co oznacza, że można go dowolnie modyfikować pod gusta klientów.

Biologiczny Dom z odpadów rolniczych. Fot. Kebony/GXN.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak pięknie prezentuje się  duński eko-dom, to możecie go znaleźć w mieście Middlefart, w parku wystawowym stworzonym na potrzeby projektu zrównoważonego budownictwa.

Odpady rolnicze przeznaczone na budowę domu. Fot. Kebony/GXN.

Duńczycy kolejny raz pokazali światu, że z pomocą odpowiedniej technologii, ze zwykłych odpadów rolniczych, których i u nas w Polsce nie brakuje, można zbudować piękny, przyjazny przyrodzie, bezpieczny i funkcjonalny dom.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Kebony/GXN

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy