We Francji powstał pierwszy budynek z betonu konopianego

Hala sportowa Pierre Chevet jest pierwszym budynkiem we Francji z betonu konopianego, który nie tylko ma zerową emisję CO2, lecz również przyczynia się do usuwania tego związku chemicznego z atmosfery. Tak będzie wyglądała przyszłość nowoczesnego budownictwa?

Pierre Chevet Sports Equipment Fot Lemoal Lemoal
Pierre Chevet Sports Equipment Fot Lemoal Lemoalmateriały prasowe

Francuzka firma architektoniczna z Croissy-Beaubourg ukończyła właśnie pierwszy w kraju, publiczny budynek wykonany z betonu konopianego. Budowla jest halą sportową o powierzchni 380 metrów kwadratowych. Hala Pierre Chevet jest budynkiem typu "carbon-negative". Oznacza to, że nie tylko jego emisja CO2 wynosi zero, lecz jest też w stanie oczyszczać atmosferę z tego związku chemicznego. Ponadto, materiał, z którego został wykonany budynek cechują bardzo dobre właściwości cieplne oraz jest bardzo efektywny w kwestii izolacji akustyki. Beton konopiany uważany jest również za materiał odnawialny i ognioodporny. Jego gęstość wynosi około 15 proc. gęstości klasycznego betonu.

Budynki z bloków konopnych mogą być przyszłością budownictwa. Oprócz oczywistej przewagi w postaci zerowej emisji CO2, uprawa konopi zajmuje jedynie od 90 do 120 dni, co sprawia, że roślina rośnie ponad 100 razy szybciej od dębów. Co więcej, według Cambridge Centre for Natural Material Innovation konopie oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla dwukrotnie skuteczniej niż lasy.

Twórcy projektu w rozmowie z portalem Deezen przyznali, że największym wyzwaniem było przekonanie klientów, że bloki konopne są godną zaufania alternatywą dla tradycyjnego betonu. Z pewnością nie pomogła w rozmowach z inwestorami cena materiału, który jest droższy niż beton, lecz na dłuższą metę może się okazać bardziej opłacalny.

,,Pociągi": Czy konduktor może zasnąć?Polsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas