5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o swojej nawigacji

Wsiadasz do samochodu, włączasz nawigację, wyznaczasz najkorzystniejszą dla siebie trasę i ruszasz - o nawigacji myślisz jako o mapie w wersji elektronicznej. Jej zadaniem jest pomóc szybko i sprawnie pokonać trasę. Tymczasem sprzęt do nawigacji ma dużo bardziej rozbudowaną listę funkcjonalności. Na co dzień o nich nie pamiętamy, a w wielu sytuacjach są tak przydatne, jak samo nawigowanie do celu.

Nawigacja już dawno przestała być wyłącznie mapą w wersji elektronicznej.
Nawigacja już dawno przestała być wyłącznie mapą w wersji elektronicznej.123RF/PICSEL

Minęły już czasy, kiedy nawigacje samochodowe wykorzystywano tylko do pokonywania trasy z punktu A do punktu B. Obecnie urządzenia do nawigacji to sprzęt o rozbudowanych funkcjonalnościach, który nie tylko wspiera kierowców podczas pokonywania dalszych dystansów, ale również pomaga interesująco spędzić czas w obcym mieście, bez problemu trafić do zaparkowanego w gąszczu innych aut czy niewielkim kosztem zapewnić użytkownikom wygodną podróż, na przykład po wybranym zakątku Europy. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że w ramach jednego urządzenia otrzymują cały pakiet możliwości.

Nawigacja pomoże łatwo znaleźć auto

Poszukiwanie auta zaparkowanego w gąszczu innych samochodów w obcym mieście, kiedy nie znamy jego topografii może się okazać uciążliwe, czasochłonne i stresujące. W nowoczesnych nawigacjach znajduje się funkcja, która pozwala na zapisanie dokładnej lokalizacji samochodu tuż po jego zaparkowaniu. zapamiętuje współrzędne auta, co pozwala kierowcy bez obaw oddalić się od niego i wybrać na przykład na zakupy do hipermarketu czy na dłuższy spacer po nieznanym mieście. Kiedy użytkownik zdecyduje o powrocie do auta włącza tryb pieszy w nawigacji. Dzięki temu bez problemu trafi do samochodu.

Wypożyczanie map

Ponadstandardową funkcją w nawigacjach jest wypożyczalnia map. Zwykle polski kierowca jest w posiadaniu mapy Polski, ponieważ to po jej drogach porusza się najbardziej intensywnie. Raz na jakiś czas zdarza się jednak, że przed użytkownikiem staje wizja zagranicznego wyjazdu, np. do Niemiec, Francji czy Hiszpanii. W tej sytuacji, jeśli wyjazdy są sporadyczne, wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem jest wypożyczenie mapy Europy Zachodniej. Dla przykładu, wypożyczenie mapy z wypożyczalni Mio pozwala znacznie zaoszczędzić - koszt wypożyczenia waha się w granicach od 5 do 25 euro, w zależności od czasu, w jakim kierowca będzie z niej korzystał oraz regionu, który wybierze. Dla porównania koszty kupna map rozpoczynają się od kwoty prawie 40 euro.

Przewodniki po miastach

Do przydatnych lecz mało znanych funkcji nawigacji należą przewodniki turystyczne. Dzięki nim szybko i wygodnie można sprawdzić informacje na temat najbardziej atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia, najlepszych restauracji oraz wiele ciekawych informacji ułatwiających poruszanie się po mieście.

Pomoc drogowa

Wśród innych, mniej znanych, a przez to mało popularnych funkcji nawigacji jest też możliwość szybkiego sprawdzenia numerów kontaktowych do pomocy drogowej w danym miejscu - zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jest to opcja bardzo przydatna w sytuacji, kiedy samochód ulega poważnej usterce, nie ma możliwości szybkiego naprawienia jej, a auto trzeba pilnie odholować w bezpieczne miejsce.

Wyszukiwanie lokalne Google

Korzystając z wyszukiwania lokalnego Google można szybko powiększyć bazę interesujących miejsc, takich jak centra handlowe, kina, hale sportowe, warsztaty i innych. "Użytkownicy nie zawsze pamiętają o tej możliwości, a korzystanie z niej daje dostęp do gigantycznej niestandardowej bazy POI. Taka wiedza bardzo często przydaje się podczas podróży" - mówi Tarik Hassan z polskiego oddziału MiTAC Europe, właściciela marki Mio

Sprzęt do nawigacji już dawno przestał być monozadaniowy, z czego kierowca nie zawsze zdaje sobie sprawę, często pomijając mniej standardowe opcje nawigacji. Wyruszając w drogę warto pamiętać, że towarzyszy nam nie tylko elektroniczna mapa, ale także cała gama innych dodatków, dzięki którym przemieszczanie się w nieznanym nam terenie stanie się prostsze i bezpieczniejsze.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas