Reklama

500 bilionów watów w cel o średnicy 2 mm

W kalifornijskim National Ignition Facility przeprowadzono kolejne próby wywołania reakcji fuzji jądrowej. Przy tej okazji skorzystano z wiązek lasera o niewyobrażalnej mocy.

W dwumilimetrowy cel wystrzelono jednocześnie 192 wiązki lasera o łącznej mocy 500 bilionów watów. Liczba ta jest tysiąckrotnie razy większa od tej, jaka charakteryzuje zużycie całych Stanów Zjednoczonych w tym samym czasie. Tak potężne eksperymenty mają na celu wywołanie syntezy jądrowej w mocno skondensowanej "grudce" wodoru.

Podczas wspomnianej syntezy uwalniana jest energia, która nie tylko równoważy, ale i przewyższa tą niezbędna do jej wywołania. Naukowcy wiążą z tym zjawiskiem ogromne nadzieje. Ujarzmione stanie się nowym źródłem czystej energii. Niestety, zanim zacznie zasilać nasze domowe gospodarstwa minie wiele, wiele lat.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama