6 wskazówek jak kupić najlepszy oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza - jaki powinien mieć filtr, jak dopasować go do wielkości mieszkania i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
1. Rozszyfrowywanie filtrów
Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć kilka filtrów. Jednak w zależności od tego, co chcesz z jego pomocą osiągnąć, możesz wybrać urządzenie z jednym lub dwoma z poniższych filtrów.
- Filtr HEPA - to tak naprawdę najważniejszy filtr, jeśli oczyszczacz ma pomóc Ci walczyć ze smogiem. Ten filtr ma zdolność pochłaniania cząsteczek PM 2,5 i PM 10, których nie wychwytuje żaden inny filtr. Filtr HEPA pochłania też jednak alergeny, roztocza, grzyby i pleśnie, pozwala więc kompleksowo zadbać o zdrowie w Twoim domu. Filtry HEPA nie są sobie jednak równe i to, w jakim stopniu skutecznie pochłoną te wszystkie zanieczyszczenia, zależy od ich klasy. Filtry HEPA (czasem możesz spotkać się też z oznaczeniem EPA) mieszczą się w przedziale od 10 do 14. Numerek 10 oznacza, że filtr ma skuteczność ok. 85 procent, podczas gdy 13 czy 14 blisko sto procent. Dlatego warto szukać filtrów właśnie z tymi numerami.
- Filtr wstępny - to najprostszy filtr, który jest tak naprawdę tylko ochroną wstępną, bo pochłania tylko duże cząstki. Oczyszcza pomieszczenia m.in. z sierści zwierząt, kurzu, pyłków roślin i sierści. Można więc powiedzieć, że uzupełnia działanie odkurzacza w oczyszczaniu pomieszczeń.
- Filtr węglowy - ten filtr odpowiada za pochłanianie zapachów, m.in. brzydkiej woni z kanalizacji czy zbyt mocnego zapachu dobiegającego z kuchni albo od sąsiadów. Jest to więc bardzo przydatny filtr zwłaszcza, jeśli Twoje mieszkanie ma słabą wentylację, ale nie niezbędny. Jeśli więc masz ograniczony budżet, skup się na tym, aby oczyszczacz miał na pewno dwa z trzech wymienionych filtrów.
2. Dopasowanie do rozmiaru mieszkania
A właściwie pomieszczenia, bo jeden oczyszczacz nie jest w stanie przefiltrować powietrza w całym mieszkaniu. Chyba, że przesuwasz go pomiędzy pomieszczeniami. Większość oczyszczaczy ma umieszczoną informację, jaki obszar są w stanie przefiltrować, dlatego dopasowując urządzenie do pomieszczenia zwróć na to uwagę. Zasada jest prosta - im większe oczyszczacze powietrza, tym do większych pomieszczeń się nadają.
3. Wydajność filtrowania
Oprócz tego, czy oczyszczacze powietrza są w stanie dobrze przefiltrować pomieszczenie, w którym je umieścisz, równie ważne jest to, jak szybko będą w stanie to zrobić. To niezwykle istotne zwłaszcza, gdy masz w domu alergika albo na zewnątrz panuje duży smog i chcesz skutecznie oczyścić powietrze w domu. Wydajność oczyszczania jest określana jako CADR i informuje Cię o tym, jaki obszar urządzenie jest w stanie skutecznie oczyścić w ciągu godziny. Jego idealna wartość powinna wynieść ok. 85 m3/h na 10 m2 powierzchni.
4. Poziom głośności
Jest niezwykle ważny, bo zbyt głośny oczyszczacz nie tylko będzie Cię rozpraszał w ciągu dnia, lecz także może skutecznie wybudzać Cię w nocy. Na pewno nie powinien być głośniejszy od lodówki, której poziom dźwięku to około 40 dB. Idealnie, aby jego głośność wynosiła 18 lub 20 dB lub żeby posiadał tryb nocny, który możesz włączyć przed snem.
5. Funkcje dodatkowe
Jeśli chcesz zainwestować w opcję lux, możesz wybrać oczyszczacze powietrza z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest funkcja jonizacji. Wytwarzane przez oczyszczacz jony "zlepiają" zanieczyszczenia i skuteczniej je usuwają. Lepsze powietrze zapewni Ci też funkcja nawilżania, która może być wbudowana w oczyszczacz.
6. Kontrola sprawności oczyszczacza
Pomagają w tym dwie funkcje. Po pierwsze, sygnalizacja wymiany filtra. Jest bardzo przydatna, bo trudno przecież samodzielnie ocenić, kiedy tak naprawdę należy to zrobić. Czasem może być to konieczne przed sugerowanym przez producenta czasem. Dzieje się tak, gdy oczyszczacze powietrza intensywnie pracują lub zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie. Drugą, super przydatną opcją, jest automatyczne oczyszczanie powietrza. Nie musisz pamiętać o tym, żeby co kilka godzin włączać oczyszczacz albo monitorować stan powietrza i ręcznie uruchamiać urządzenie. Dzięki automatycznemu sterowaniu oczyszczacz sam analizuje stan powietrza i włącza się, gdy wymaga ono oczyszczenia.