Dźwięk szyty na miarę

Fora internetowe miłośników telewizji rozpalają dyskusje, który telewizor lepszy i dlaczego. Opinie dotyczą jednak głównie jakości obrazu; dźwięk jest wstydliwie pomijany. Dlaczego? Bo nie bardzo jest o czym mówić. A jeśli już, to o tym, jaki zewnętrzny głośnik podłączyć, aby jakość dźwięku zbliżyła się do jakości obrazu. Bo bez tego dźwięk współczesnego, płaskiego telewizora zawsze pozostanie... nijaki.

JBL
JBLmateriały prasowe
Największą zaletą zestawu JBL jest dyskrecjamateriały prasowe

Doskonałym wyjściem dla osób, którym nie w smak słuchać tego, co się wydobywa z maleńkich, poutykanych byle gdzie, telewizyjnych głośniczków, a nie mają ochoty obstawiać telewizora baterią kolumn, jest któryś z soundbarów JBL. Wersja ekonomiczna to JBL CINEMA SB 100 - 60-watowa, pozioma kolumna głośnikowa. Choć to pojedyncza kolumna, z powodzeniem daje przedsmak rasowego kina domowego dzięki technologii HARMAN Display Surround, budującej w pomieszczeniu potężny, wirtualny dźwięk dookólny.

Czarna belka blisko metrowej długości w każdym swym końcu kryje po jednym głośniku średniotonowym i jednym wysokotonowcu, a ponadto wzmacniacze i sporo elektroniki. Wejścia, zarówno analogowe jak i optyczne cyfrowe, pozwalają równocześnie podłączyć telewizor, odtwarzacz oraz tuner satelitarny i kablowy. Amatorzy mocnych basów będą mieli, zwłaszcza podczas projekcji filmowych, dwie możliwości: skorzystać z guzika na pilocie SB100, który odpala wzmocnienie dolnej części pasma częstotliwości, lub wykorzystać specjalne, pełnozakresowe wyjście mono RCA dla niskotonowca.

To ostatnie pozwala włączyć do systemu dowolny głośnik niskotonowy. Jednak na co dzień firmowy pilot kolumny może sobie leżeć w szufladzie. Po prostu SB100 potrafi się "nauczyć" od pilota telewizora funkcji sterowania głośnością, można więc odbiornik TV i głośnik kontrolować przy pomocy pilota telewizora. SB 100 można położyć pod telewizorem lub przykręcić do ściany. W każdej z tych pozycji odtwarzanie dźwięku może zostać zoptymalizowane dzięki dwupozycyjnemu equalizerowi.

JBL CINEMA SB 400 to krok w audiofilską przyszłość. Ten 2.1 kanałowy (2x60 wat) system kina domowego dedykowany jest głównie płaskim telewizorom o przekątnej od 46 cali w górę.

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia go od SB100 jest będący częścią systemu masywny, bezprzewodowy głośnik niskotonowy o mocy 200 wat. Zawiera on skierowany ku podłożu przetwornik o średnicy 20 cm i paśmie 38-120 Hz, który potrafi potężnie poruszyć powietrze, wydobywając ekscytujące brzmienie.

Znalezienie dla niego optymalnego miejsca ułatwia brak przewodów. Belka głośnikowa zawiera 4 głośniki średniotonowe o średnicy 57 mm i dwa 25-milimetrowe wysokotonowce. Razem obsługują pasmo 120Hz - 20kHz. Tu także znajdziemy technologię HARMAN Display Surround, ale efektywniej wykorzystaną dzięki głośnikowi niskotonowemu. Spektrum zastosowań SB 400 znacznie poszerza możliwość łączenia się systemu z urządzeniami mobilnymi - smartfonami i tabletami - przez Bluetooth.

Dopiero teraz słychać, jak odsłuchiwana z nich muzyka potrafi brzmieć naprawdę. Ten rozbudowany soundbar JBL zapewnia pełną kontrolę nad basami - w zależności od tego, czego słuchamy, pozwala optymalizować ich głośność, częstotliwość i fazę na wyjściu subwoofera. Ścieżki dźwiękowe filmów odkodowujez ich oryginalnych formatów. Dysponuje trzema wejściami HDMI i jednym wyjściem z Audio Return Channel (ARC). Podobnie jak jego mniejszy brat, również daje się sterować pilotem telewizora.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas