E-book - czy potrafi godnie zastąpić książkę?
Coraz więcej osób decyduje się na zakup czytnika do e-booków. Mówią o tym nie tylko dane sprzedażowe, ale również liczba korzystających w komunikacji miejskiej. Co takiego jest w e-bookach i dlaczego warto przerzucić się na taką formę czytania?
Według raportu Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku" e-booki i audiobooki znajdują się już w co dwunastej domowej biblioteczce. Przeczytanie dłuższego tekstu korzystając z tego urządzenia deklaruje już co ósmy (12 proc.) respondent badania TNS Polska (grupa 3000 respondentów w wieku 15 lat i więcej). Szerzej o tym zjawisku piszemy w tym materiale. Po audiobooki sięgamy najczęściej na stacjach benzynowych. A dlaczego wybieramy e-booki, co w nich takiego ciekawego?WielkośćCzytnik jest dość małym, a przede wszystkim płaskim urządzeniem. Mieści się w torebce, teczce i każdym plecaku. Dzięki temu możemy go zabrać niemal wszędzie. Zazwyczaj jest nawet mniejszy od przeciętnej książki, nie mówiąc już o grubości. Waży bardzo mało, czytniki do 6-cali zazwyczaj nie przekraczają 250 gram, więc nawet nie czujemy, gdy mamy go ze sobą. Trudno powiedzieć to np. o jakiejkolwiek książce G.R.R. Martina. Czytnik Prestigio MultiReader PER3764BC ma 6 cali i waży tylko 162 gramy.
Pojemność
Czytniki e-book to dostęp do niezliczonej ilości książek. Teraz każda wydawana pozycja jest dostępna także w formie elektronicznej. Na wakacje możemy zabrać każdą ilość na jaką przyjdzie nam ochota. Standardowo czytnik mieści około 3000 tytułów. A jeśli najdzie nas ochota na coś nowego, w każdej chwili możemy ją kupić poprzez aplikację. Technologia Wi-Fi umożliwia użytkownikowi bezprzewodowy dostęp do sieci, dzięki czemu możemy w każdej chwili skorzystać ze sklepów internetowych i powiększyć swoją kolekcję książek, magazynów i gazet.
Komfort czytania
Wyświetlacze w czytnikach zapewniają stosunkowo komfortowe czytanie i nie męczą oczu tak szybko, jak mogłoby się nam wydawać. Dzięki nowym technologiom cyfrowa książka wygląda jak wydrukowana na papierze - nawet w ostrym słońcu nie ma odblasków na ekranie. Wyświetlacze często są wyposażone w podświetlenie przednie, dzięki któremu czytanie jest możliwe w dowolnych warunkach oświetlenia i nie męczy oczu. Przykładowo czytnik Onyx Boox Classic 6-calowy ekran E Ink Pearl HD w technologii e-papieru. Po ustawieniu odpowiedniej jasności ekranu możliwe jest komfortowe czytanie zarówno przy słabym oświetleniu, jak i w pełnym słońcu. Warto jednak pamiętać, że większość e-książek wymaga dodatkowego źródła światła - sam ekran zazwyczaj nie ma podświetlenia.
Dodatkowe możliwościCzytniki, zwłaszcza te lepszej jakości jak np. Amazon Kindle VOYAGE, umożliwiają zmienię czcionki lub jej powiększenie. To znaczne ułatwienie dla osób, które mają problemy ze wzrokiem i klasyczna czcionka jest dla nich zbyt mała. Czytnik automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza do otoczenia w którym się znajdujemy. Jednak główną przewagą jest wbudowany słownik, który pozwala w każdej chwili sprawdzić nam tłumaczenie danego słowa. Na dole znajduje się także licznik czasu, ile zajmie nam przeczytanie całego rozdziału.