Elastyczny robot, który prześlizgnie się pod drzwiami

Naukowcy z Harvardu opracowali robota, który potrafi pełzać, naśladując ruchy rozgwiazd i robaków. Choć to na razie wczesny prototyp, gumowata maszyna wygląda naprawdę realistycznie, a twórcy wiążą z nią spore nadzieje. Czyżby powstawał właśnie kolejny gadżet dla CIA?

Specjaliści od robotyki bardzo często wzorują się na rozwiązaniach, które podpowiada im natura. Widzieliśmy już roboty działające niczym rój owadów, maszynę szybką jak struś czy też projekt zwinnego pająka. Po raz kolejny taka inspiracja zdaje egzamin i dzięki niej powstały pełzające, elastyczne maszyny.

Naukowcy z Harvardu przyglądali się bardzo uważnie temu, w jaki sposób poruszają się kałamarnice, rozgwiazdy i inne stworzenia, które nie posiadają szkieletu. Efektem prac jest niewielki czworonożny, gumowaty robot (ma 15 cm długości), którego skonstruowanie zajęło dwa miesiące. Cztery nogi kontrolowane są przez pompowane powietrze i można nimi sterować zarówno manualnie, jak i za pomocą komputera.

Dla takiego elastycznego robota może się znaleźć w przyszłości wiele zastosowań. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to pomoc w odnajdywaniu ludzi, którzy ucierpieli w wyniku katastrof naturalnych. Prócz tego szpiegowskie gadżety z pewnością wiele zyskają, jeśli do seryjnej produkcji trafi maszyna, która potrafi niepostrzeżenie przecisnąć się przez wąskie szczeliny. Na szczęście jak na razie prototyp jest daleki od doskonałości, o czym możecie się przekonać poniżej.

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: robot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama