Reklama

Robot będzie pilnował koreańskich więźniów

W jednym z więzień w Korei Południowej niebawem rozpoczną się testy strażnika-robota. Patrolująca teren obiektu maszyna ma odciążyć ludzi w nadzorze nad osadzonymi, wykrywając zarazem nietypowe zachowania.

Korea Południowa wraz z sąsiadującą Japonią to światowi liderzy w dziedzinie robotyki. Wśród opracowanych niedawno urządzeń, takich jak robot-rehabilitant czy urządzenie nadzorujące sen człowieka, nietypowym przeznaczeniem wyróżnia się maszyna stworzona przez zespół profesora Lee Baik-Chula. Finansowane przez koreański rząd badania pozwoliły na opracowanie robota przeznaczonego do nadzoru więźniów. Podobnym scenariuszem od lat straszą nas filmy SF.

Twórcy urządzenia doskonale zdają sobie sprawę z możliwych skojarzeń, dlatego już teraz podkreślają, że maszyna nie ma nic wspólnego z RoboCopem czy Terminatorem. Koreański robot nie będzie siał śmierci i zniszczenia - ma być "humanitarnym i przyjaznym" pomocnikiem, który szybko zaalarmuje strażników, gdy któryś z więźniów znajdzie się w sytuacji zagrażającej życiu.

O jego pokojowym nastawieniu ma przekonywać również wygląd - mierzący 1,5 metra wysokości robot przypomina nieco bohatera kreskówki WALL-E. Można odnieść wrażenie, że twórcy robota celowo pomijają jego najważniejszą funkcję - ma dopilnować, aby losy osadzonych w więzieniu bandytów nigdy nie stały się kanwą dzieła na miarę "Skazanych na Shawshank". Przewiduje się, że robot znajdzie zastosowanie głównie podczas nocnych patroli i będzie w stanie wykryć np. próby samobójcze albo akty przemocy między więźniami. Informacje na temat sytuacji będą wysyłane do pełniącego dyżur strażnika.

Reklama

Zdaniem naukowców jest to doskonałe uzupełnienie systemu więziennego monitoringu - robot nie poprzestaje na transmisji sygnału, ale dzięki zestawowi czujników ma możliwość rozpoznania i analizy sytuacji, tak by rozpoznać zagrożenia, które nie zawsze mogą być ujawnione przez zamontowane w celach kamery. Miesięczne testy urządzenia mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy