Humanoidalne roboty zastąpią pracowników marketów

Spokojnie - jeszcze większym wzrostem bezrobocia nasz kraj nie jest zagrożony. Robopracownicy mają się pojawić już wkrótce w centrach handlowych w Abu Dabi. Czy będą potrafili zastąpić człowieka?

Asimo - jeden z najbardziej znanych robotów humanoidalnych
Asimo - jeden z najbardziej znanych robotów humanoidalnychAFP

W firmie PAL Robotics z Barcelony, działającej na zlecenie arabskiego koncernu Royal Group, trwają obecnie prace nad robotami wielkości człowieka. Jak do tej pory zaprezentowano pierwszy z przygotowywanych do produkcji modeli - REEM.

Ten mierzący 1,65 cm wzrostu robot znajdzie zatrudnienie w Narodowym Centrum Wystawowym w Abu Dabi. Na razie złożono zamówienie na 20 egzemplarzy tego modelu. REEM wyposażony jest w system nawigacji oraz ekran dotykowy i może być wykorzystywany jako osobisty przewodnik. Pomogą mu w tym systemy namierzania i rozpoznawania twarzy. REEM będzie również przenosić bagaże oraz umożliwi przeprowadzenie wideorozmowy za pomocą interfejsu dotykowego. Koszt zakupu jednego robota wynosi ok. 200 tys. euro. Planowo, w fabrykach będzie powstawać 12 robotów w ciągu miesiąca.

Pomysł wprowadzenia robotów do pracy wzbudził spore kontrowersje. Niektórzy uważają, że jest to zabieg czysto PR-owy, ponieważ zastępowanie nisko opłacanych pracowników drogimi urządzeniami kompletnie się nie opłaca (i ogranicza miejsca pracy).

Czy roboty humanoidalne pozbawią ludzi pracy?

Grzegorz Nowak

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas