Innowacyjne technologie z Małopolski
Czy ulicami Polski chodzi osoba, która dzięki swojej przedsiębiorczości oraz pomysłowości zdobędzie ogólnoświatową sławę i zostanie bajecznie bogata? Odpowiedzi na to pytanie próbowaliśmy uzyskać na Małopolskich Targach Innowacji.
Trzydziestu przedsiębiorców - najwięcej w historii organizacji MTI, pokazało jak bardzo opłacalne jest wdrażanie nowatorskich rozwiązań i przez to zachęcało innych do podążania drogą innowacji. Firmy biorące udział w Targach, to przedsiębiorstwa, które zastosowały lub opracowały innowacyjne produkty i technologie lub świadczą innowacyjne w skali regionu, kraju, a nawet świata. Wiele z nich opatentowało swoje wynalazki, czy też zwyciężyło lub zajęło czołowe miejsca w konkursach i rankingach oceniających innowacyjność.
Na targach zaledwie kilku wystawców zaprezentowało usługi lub produkty, które były warte bliższego poznania. Wielu z obecnych tam przedsiębiorców działa w branżach, które są mocno niszowe, ale podczas wydarzenia nie pojawiło się nic, co było prawdziwie innowacyjne lub bardzo przykuło uwagę odwiedzających.
Na targach swoje usługi zaprezentowały m.in. firmy takie jak:
M2 - Studio Dekoral
Firma ta oferuje praktycznie wszystkie techniki zastosowana druków wielkoformatowych w dekoracji wnętrz. Dekoracje w szybach bezpiecznych, fotomozaiki, fototapety, obrazy naklejki.
Wzór fototapety można wybrać z bazy ponad 10 milionów zdjęć lub zostanie ona wykonana z pliku dostarczonego do firmy. Technologię tę cechuje duża odporność mechaniczna oraz trwałość koloru.
Fotomozaika - firma jako jedyna w Polsce opatentowała i wdrożyła wydruk na mozaice szklanej o formatach 2,5cm x 2,5cm oraz 5cm x 5cm, dzięki któremu można przenieść dowolne zdjęcie wprost do naszych kuchni lub łazienek.
Tapety w szkle - firma oferuje również możliwość stworzenia kompozycji szkła z każdym wzorem. Ten rodzaj dekoracji może mieć dowolną wielkość.
Nowością na polskim rynku jest wydruk na materiale imitującym piaskowiec. Podłoże, które jest używane, do złudzenia przypomina kamień.
Efekty końcowe zastosowania wszystkich tych technik wyglądają bardzo dobrze i z pewnością ten rodzaj usług można nazwać innowacyjnymi.
Więcej o usługach firmy: www.fototapety.com.pl
Treespot
Treespot to system informacji miejskiej, w którym znajdziecie aktualne informacje o obiektach wartych odwiedzenia w Krakowie, najbliższych wydarzeniach oraz ciekawych trasach pieszych i rowerowych.
Treespot Kraków ma być uzupełnieniem krakowskiej codzienności dla pracujących, studentów, rodziców, amatorów aktywnego wypoczynku czy miłośników kultury. Każdy mieszkaniec Krakowa znajdzie tutaj coś dla siebie. Coś, co ułatwi mu nie tylko codzienne szlaki, ale także dostarczy inspiracji do aktywnego spędzania czasu i korzystania ze skarbnicy wydarzeń, którą kryje w sobie to niezwykłe miasto.
Jakie informacje można znaleźć w aplikacji?
Obiekty, trasy i wydarzenia to trzon systemu Treespot. Wszystkie podzielone są na kategorie. Dzięki tej bazie zabytków, obiektów sportowych, rozrywkowych, punktów usługowych, hoteli, restauracji, knajp, muzeów, wydarzeń, szlaków można dokonać wyboru najlepszej propozycji spędzenia wolnego czasu w danej chwili według rozmaitych kryteriów. Cała baza została wzbogacona o opisy miejsca, dokładne godziny otwarcia, dane teleadresowe i zdjęcia.
Wszystkie treści zostały opracowane przez ludzi od lat związanych z Krakowem, jego historią, życiem kulturalnym, rozrywkowym, a także tym codziennym. Z tego powodu zarówno turysta korzystający z systemu, jak i mieszkaniec miasta znajdzie tutaj większość potrzebnych mu informacji. Co bardzo ważne, nad aktualnością danych pracuje zespół redakcyjny, który aktualizuje wszystkie obiekty, a także wprowadza najciekawsze wydarzenia w mieście na najbliższych dniach i tygodniach.
Więcej o usługach firmy: www.treespot.pl
M.A.D. ENGINEERS s.c.
Firma ta oferuje usługi outsourcingowe dla branży budowlanej. Wykorzystuje ona technologię BIM (Building Infomation Modeling) czyli parametryczne modelowanie informacji o budynku. Jest to zintegrowany proces powalający na analizę obiektu w postaci cyfrowej w fazie projektowania, jak i w trakcie realizacji konkretnej inwestycji. Dzięki modelowi 3D skoordynowane i dokładne informacje są używane w całym procesie inwestycyjnym, co pozwala na konstruowanie nowatorskich budowli, dokładną wizualizację ich wyglądu, poznanie ważnych parametrów, takich jak np.: koszt, ilość materiałów, przewidywany czas realizacji.
Firma wykonuje przedmiary i kosztorysy w oparciu o trójwymiarowe modele obiektów. Zajmuję się także budowaniem wirtualnych modeli konstrukcji zawierających wszystkie istotne informacje o obiekcie niezbędne do zamówień, produkcji i montażu elementów.
Więcej o firmie na stronie - www.mad-engineers.pl
ITSys
Firma ta świadczy kilka ciekawych usług, jest to m.in.
- sprzedaż i konfiguracja systemów monitoringu IP - kompleksowe rozwiązanie, w skład którego wchodzi zestaw kamer zewnętrznych i wewnętrznych, serwer rejestrujący obraz, dostęp do Internetu - łącza bezprzewodowe lub przewodowe;
- sprzedaż rozwiązań telefonii VOIP - kompleksowa oferta telefonii opartej o łącza internetowe;
- wirtualizacja i optymalizacja infrastruktury serwerowej - sprzedaż i konfiguracja zintegrowanych systemów wirtualizacjach pozwalających klientom na równoczesne działanie wielu systemów informatycznych równorzędnie na jednej maszynie roboczej, co pozwala zredukować koszy poboru energii oraz zakupu większej infrastruktury informatycznej;
- tworzenie centrum danych dla systemów informatycznych u klienta na zasadzie abonamentu miesięcznego - stworzenie infrastruktury informatycznej zapewniającej redundantne przechowywanie danych.
Więcej informacji pod adresem - www.itsys.pl
bt electronics sp. z o.o.
Pierwotnie działalność tej firmy miała koncentrować się na wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych, pomocnych w rozwoju rynku turystycznego,
z czasem jej głównym produktem stał się System Automatycznej Identyfikacji Kluczy SAIK.
System SAIK zapewnia nowoczesną gospodarkę obiegu kluczy w przedsiębiorstwie. Jego zastosowanie pozwala na identyfikację i kontrolę kluczy oraz pracowników, analizę zgromadzonych danych oraz natychmiastową reakcję na wykryte przez system sytuacje zagrożenia.
Więcej informacji pod adresem - www.saik.pl
Prezentacja Systemu Automatycznej Identyfikacji Kluczy SAIK
Wystawcy Instytucjonalni
Dwadzieścia stoisk udostępnionych wystawcom instytucjonalnym zajęły m.in. instytuty badawczo-rozwojowe, centra transferu technologii oraz instytucje otoczenia biznesu. Wystawcy ci pokazali jak kreują innowacyjny klimat, zaoferowali usługi wsparcia dla biznesu, wskazały źródła finansowania innowacyjnych technologii i produktów. Instytucje te udowodniły, że przedsiębiorczość to domena nie tylko firm, ale przede wszystkim sposób myślenia i zarządzania, reagowania na potrzeby rynku i wychodzenia im naprzeciw.
Współdziałanie firm i instytucji przynosi nie tylko wzajemne korzyści tym podmiotom, ale także całej regionalnej gospodarce. Doskonałym przykładem takiego współdziałania jest klastering.
Klastry można określić jako sojusze biznesu, jednostek samorządu i uczelni, zawiązywane dla poszczególnych celów partnerów. Dla firm najważniejszy jest oczywiście zysk, dla instytucji celem nadrzędnym jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu i zwiększenie jego konkurencyjności. Na Małopolskich Targach Innowacji nie mogło zabraknąć przykładów takiej współpracy. W ramach porozumienia z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości pięć małopolskich klastrów, uczestników projektu "Polskie Klastry i polityka klastrowa", zaprezentowało osiągnięcia i korzyści płynące ze ścisłego współdziałania firm, instytucji i uczelni. Klastry reprezentowały: LifeScience Klaster Kraków, MultiKlaster, MedCluster, Tarnowski Klaster Przemysłowy oraz Europejskie Centrum Gier.
Małopolska innowacyjna?
Celem Targów było, jest i będzie stworzenie miejsca, w którym wszyscy kreatorzy innowacyjnej gospodarki będą mogli się spotkać, wymienić informacje, poglądy i uwagi, nawiązać współpracę czy poznać przykłady innowacyjnych wdrożeń. Nie mniej istotne jest promowanie proinnowacyjnych postaw oraz współpracy sektorów biznesu, nauki i administracji.
Idea organizowania podobnych wydarzeń w naszym kraju ma sens i nie powinniśmy rezygnować z tej młodej tradycji. Kto wie, być może już niedługo, pojawi się w Polsce innowacyjna usługa na miarę Facebooka, która podbije świat. Z jej twórcy zrobi milionera, a przy okazji rozsławi nasz kraj.