Jak szybko może wirować gwiazda?
Ciała niebieskie mają zazwyczaj to do siebie, że wirują wokół własnej osi (czasami więcej, niż jednej). A jak szybko może wirować gwiazda? Okazuje się, że nawet tak szybko, żeby ten ruch ją spłaszczył.
Analiza materiałów wskazała, że jej ruch wokół własnej osi jest wyjątkowo szybki.
VFTS 102 jest 25 razy bardziej masywna i aż 100 tysięcy razy jaśniejsza niż nasze Słońce. Co jednak istotne, znaleziona gwiazda miała wyraźnie spłaszczony kształt. Powodem tego specyficznego wyglądu jest fakt, iż wiruje ona z zawrotną prędkością około 30 km/s. Na dodatek zaś porusza się w przestrzeni w nieco inny sposób, niż sąsiadujące gwiazdy.
Zdaniem naukowców, takie oryginalne zachowanie VFTS 102 wynika z faktu, iż należała ona kiedyś do układu podwójnego - z tym jednak, że jej towarzyszka była bardzo masywną gwiazdą i skończyła jako supernowa. W pobliżu rzeczywiście udało się odnaleźć pulsar, będący pozostałością po supernowej - co sugeruje, że teoria badaczy jest słuszna.
Spłaszczony kształt to oczywiście wynik dużej prędkości, z jaką gwiazda obraca się wokół swojej osi. Ruch ten jest tak szybki, że VFTS 102 jest dość blisko punktu, w którym zostanie po prostu rozerwana przez siły odśrodkowe.
Aby sprawdzić swoją teorię, astronomowie zamierzają teraz skorzystać z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i wykonać bardzo dokładne pomiary właściwego ruchu gwiazdy w przestrzeni.
Kira