Reklama

Koreańczyk zbudował w domu satelitę. Urządzenie poleci w kosmos

Południowokoreański artysta samodzielnie zbudował niewielkiego satelitę. Jego prace zostały docenione przez francuską spółkę technologiczną NovaNano, która sfinansuje wysłanie urządzenia w przestrzeń kosmiczną.

Song Ho-jun, student inżynierii na uniwersytecie Song Pan, ma na swoim koncie więcej ciekawych urządzeń. Satelita jest jednak najbardziej spektakularnym osiągnięciem. Powstał przy użyciu podzespołów kupowanych w sklepach elektronicznych. Twórca postanowił otworzyć nawet własny sklep, aby zapewnić sobie łatwiejszy dostęp do materiałów i części. Wszystkie informacje dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych czerpał z internetu - z publikacji naukowych. Prace trwały sześć lat, ale efekt końcowy jest imponujący.

Niewielkie urządzenie waży kilogram, a jego objętość to 10 cm3. Jego zadanie polega na przekazywaniu informacji o stanie pracy, baterii, temperaturze, prędkości i ułożenia paneli słonecznych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, satelita będzie wysyłał informacje na Ziemię, posługując się kodem Morsa. Wykorzysta do tego wbudowane diody LED.

Podzespoły potrzebne do skonstruowania urządzenia kosztowały Songa około 1650 zł. Ale koszt wyniesienia go w przestrzeń wynosi już 35 tys. zł. Sfinansowania przedsięwzięcia podjęła się francuska firma NovaNano. Rakieta z satelitą na pokładzie wystartuje z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w grudniu tego roku.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: satelita | Kosmos

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy