Odkryto gigantyczne źródło kosmicznego ciepła
Naukowcy z Instytutu Badań Teoretycznych w Heidelbergu (HITS) wspólnie z badaczami ze Stanów i Kanady odkryli, że rozproszony w przestrzeni kosmicznej gaz może pochłaniać promieniowanie gamma emitowane przez czarne dziury. To zjawisko jest kluczowe dla rozumienia ewolucji wielu struktur we wszechświecie.
- Blazary przepisują termiczną historię wszechświata - podkreśla dr Christoph Pfrommer, jeden z naukowców z HITS. Jego grupa postanowiła zbadać widmo kwazarów. Na podstawie otrzymanych wyników i opisanego wyżej zjawiska, badacze są w stanie określić temperaturę panującą w młodym wszechświecie. Przypuszczenia potwierdziły symulacje przeprowadzone z pomocą superkomputerów.
Nie mniej ciekawie przedstawiają się konsekwencje zaobserwowanego procesu podgrzewania rozproszonego gazu. Mają one związek z prędkością powstawania galaktyk. Gorący gaz może spowolnić ten proces, a nawet całkowicie go zatrzymać. Grupa naukowców zamierza poprawić swoje modele symulacyjne aby jeszcze lepiej poznać zjawisko i konsekwencje podgrzewania blazarów.