Chińczycy teleportowali fotony na odległość 100 km

Teleportacja przestaje być jedynie wymysłem filmów science fiction. Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Szanghaju ustalili nowy rekord kwantowej teleportacji danych, wysyłając fotony na odległość niemal 100 kilometrów!

Chińczycy pobili tym samym swój własny rekord teleportacji kwantowych kubitów, który od 2010 roku wynosił 16 kilometrów. Badacze zapewniają, że nie jest to ich ostatnie słowo i osiągniętą odległość da się znacznie polepszyć.

Teleportacja była możliwa, dzięki kwantowemu splątaniu fotonów. Oznacza to, że same cząstki nie przebyły wspomnianego dystansu, a przesłana została jedynie informacja o nich. Ta z kolei umożliwiła odtworzenie w miejscu docelowym identycznych fotonów.

Chińczycy w ciągu 4 godzin przetransportowali ponad 1100 fotonów, wykorzystując do tego celu laser o mocy 1.3 wata oraz sprzężone z nim układy optyczne. Wiele fotonów nie trafiło do odbiornika, bowiem wraz ze wzrostem odległości od źródła światła wiązka lasera robiła się szersza, co skutkowało utratą danych.

Reklama

Naukowcy chcą w najbliższym czasie wykorzystać kwantową teleportację do ulepszenia komunikacji z satelitami. Aby stało się to faktem musi jednak zostać kilkukrotnie zwiększony zasięg systemu i ustabilizowana wiązka lasera. Przesyłana w ten sposób wiadomość byłaby jednak niezwykle trudna, jeżeli wręcz nie niemożliwa do przechwycenia przez niepożądane osoby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: science fiction | Chińczycy | fizyka kwantowa | teleportacja | foton

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy