Okulary, które blokują system rozpoznawania twarzy

Technologia rozpoznawania twarzy rozwija się w zawrotnym tempie i tak jak można było się spodziewać, w końcu powstało urządzenie, które ma blokować ten system. Innymi słowy, nasza prywatność zostanie zachowana, a wspomniana technologia nie będzie w stanie rozpoznać naszej twarzy.

W 2013 roku japoński Narodowy Instytut Informatyki (NII) opracował specjalne okulary, które uniemożliwiały rozpoznanie twarzy. Wyposażono je w kilkanaście diod LED które emitowały światło niemal podczerwone. Choć człowiek nie był w stanie zobaczyć tego światła, to kamery miały z nim problem - był on na tyle poważny, że system nie mógł rozpoznać twarzy użytkownika.
 
Jednak teraz, ten sam zespół naukowców ulepszył swoją technologię - nowe okulary (zdjęcie na górze) są o wiele bardziej dyskretne gdyż nie posiadają już diod LED. Zamiast tego zastosowano specjalistyczny tajemniczy materiał (uczeni nie chcą zdradzić jaki), który odbija światło a okulary uniemożliwiają rozpoznanie naszej twarzy. Urządzenie ma pojawić się w japońskich sklepach w przyszłym roku. Jego cena ma wynosić około 30 tysięcy jenów japońskich, czyli jakieś 240 dolarów.

Reklama

Tak działała pierwsza wersja okularów, które uniemożliwiały rozpoznanie twarzy:


Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: okulary | rozpoznawanie twarzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy