Polski satelita będzie nazwany imieniem Zofia

Komisja Europejska ogłosiła polskiego laureata konkursu plastycznego Galileo. Zwyciężyła 11-letnia Zofia Ćwir z Krasnegostawu. Nagrodą w konkursie jest nazwanie imieniem zwycięzcy jednego z satelitów, który zostanie wysłany na orbitę w ramach europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Konkurs Galileo cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W Polsce zostało zgłoszonych ponad 800 prac. Według członów jury, praca Zosi zatytułowana "Wycieczka do Galaktyki Wesołków" była ciekawa zarówno pod względem koncepcji jak i kompozycji. Aleksandra Radwańska podkreśliła świeżość i inwencję twórczą pracy, a astronom Igor Soszyński docenił bogactwo form obiektów kosmicznych przedstawionych na obrazku - galaktyk, gwiazd, planet, księżyców, komet.

W konkursie mogły wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 11 lat, które wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tematu "Kosmos i aeronautyka". Młodzi twórcy mogli puścić wodze fantazji, wykorzystując dowolne materiały i techniki plastyczne. Gotową pracę należało zeskanować lub sfotografować i wysłać na konkurs poprzez stronę internetową. Każdy uczestnik mógł nadesłać tylko jedną pracę.

Program Galileo

Program Galileo to niezależny, kontrolowany przez instytucje cywilne, europejski system nawigacji satelitarnej. W ramach tego programu na orbitach okołoziemskich zostanie umieszczonych 27 satelitów operacyjnych (oraz 3 zapasowe), co pozwoli Europie pozostać w czołówce na polu technologii związanych z przestrzenią kosmiczną. Program Galileo zapewni Europejczykom dostęp do nawigacji satelitarnej niezależny od obecnie istniejących systemów - amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. Znajdzie on wiele zastosowań np. w lotnictwie, zarządzaniu transportem morskim czy lądowym czy w aplikacjach do telefonów komórkowych.

Reklama

Satelity operacyjne programu Galileo będą wysyłane etapami począwszy od 2011 roku aż do stworzenia kompletnej sieci, planowanego obecnie na 2018 rok.

System Galileo pozwoli użytkownikom poznać ich dokładne położenie w czasie i przestrzeni, podobnie jak GPS, ale z większą precyzją i niezawodnością. Galileo to program Unii Europejskiej, który powstał w celu opracowania globalnego systemu nawigacji satelitarnej, kontrolowanego przez instytucje cywilne. System zapewni kompatybilność z amerykańskim systemem GPS i rosyjskim Glonass, pozostając jednak niezależnym od nich.

W 2014 r. Galileo będzie oferować trzy usługi: Open Service (bezpłatne, podstawowe usługi), Regulowany Serwis Publiczny (Public Regulated Service) - zapewniający organom administracji państwowej, władzom odpowiedzialnym za ochronę cywilną oraz bezpieczeństwo narodowe np. policji i pogotowiu sprawne funkcjonowanie w czasie kryzysu) oraz serwis Poszukiwania i Ratownictwa (Search and Rescue) - zapewniający precyzyjną lokalizację i komunikację zwrotną pomiędzy wysyłającym sygnał ratunkowy, a operatorem usługi (w sytuacjach wyjątkowych, na przykład w przypadku zagięcia marynarza na morzu).

Usługi wprowadzane w kolejnych latach, będą zawierać Serwis Komercyjny (Commercial Service) i Serwis Bezpieczeństwa Życia (Safety of Service Life), które będą zapewniały pomiary o zwiększonej precyzji oraz gwarancję jakości i dokładności sygnału. 21 października 2011 roku zostały wystrzelone pierwsze dwa satelity operacyjne. Uruchomienie kolejnych 2 satelitów Galileo przewiduje się w 2012 roku. Ten sukces otwiera drogę do świadczenia usług początkowych systemu Galileo w 2014 roku.

Konkurs Plastyczny Galileo

Konkurs Plastyczny Galileo został zorganizowany w 2011 roku w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Prace można było nadsyłać od 1 września do 15 listopada 2011 r., wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zwycięzcę wyłoniło krajowe jury w składzie: Aleksandra Radwańska, młoda aktorka, znana m.in. z serialu "Przepis na życie", która pasjonuje się również malarstwem, Teresa Starzec, malarka, założycielka Fundacji Atelier i Atelier Foksal - Szkoły Rysunku i Malarstwa oraz dr hab. Igor Soszyński, astronom, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | Galileo | satelity | satelita | polski satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy