Powstał system drukujący w pełni funkcjonalne roboty

Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT stworzyli system, który potrafi samodzielnie stworzyć proste urządzenia elektroniczne.

LaserFactory to nowoczesny system oparty na specjalnie zaprojektowanej wycinarce laserowej oraz zaimplementowanej technologii nanoszącej obwody elektryczne. Dzięki niemu użytkownicy mogą stworzyć urządzenie na bazie dostępnych w bibliotece komponentów i wprowadzać poprawki za pomocą edytora 2D. Następnie oprogramowanie wysyła zadane informacje do systemu LaserFactory, który zintegrowany z wycinarką laserową drukuje nie tylko samo urządzenie ale też wspomniane obwody. Na samym końcu rozwiązanie samodzielnie łączy je ze sobą w jedną całość.

Jak widać na poniższym filmie, stworzony w ten sposób robot lub dron, jest niemal od razu gotowy do pracy, zaraz po skonstruowaniu.

Reklama

MIT przekonuje o szerokich możliwościach zastosowań swojego wynalazku. LaserFactory może nie tylko w dużym stopniu wpłynąć na szybką produkcję np. dronów operacyjnych, ale także pomoże w szybkim prototypowaniu produktów elektronicznych. Naukowcy już teraz planują udoskonalenie systemu poprzez usprawnienie jakości nanoszonych ścieżek obwodów, tak aby system mógł budować bardziej złożone, gęstsze urządzenia. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MIT | Drukarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy