SCUBA-2 podgląda młode galaktyki
Międzynarodowa grupa naukowców stworzyła kamerę SCUBA-2, która pozwoli na obserwację młodych galaktyk znacznie skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Naukowcy nie zamierzają jednak stosować jej do błahych zadań. Zadaniem SCUBA-2 jest obserwacja młodych galaktyk i rejestracja tzw. promieniowania submilimetrowego (ang. SMR - submillimeter radiation). Czym ono jest?
Każda galaktyka na początku swojego życia zawiera ogromne pokłady zimnego pyłu kosmicznego, który absorbuje promieniowanie widzialne i emituje je właśnie w postaci fal submilimetrowych. Problem polega na tym, że promieniowanie to nie jest możliwe do obserwacji przy użyciu tradycyjnych teleskopów. Kamera zdolna do detekcji SMR musi być równie zimna, co samo promieniowanie. Temperatura detektorów SCUBA-2 obniżona została aż do -273,25 stopni Celsjusza (0,1 stopnia poniżej zera absolutnego). Naukowcy nie znają drugich równie zimnych obiektów we wszechświecie, bowiem przy takich temperaturach wszelkie ruchy cząsteczek ustają.
Stworzenie SCUBA-2 jest wyjątkowym wydarzeniem dla astronomów, gdyż kamera umożliwia jeszcze skuteczniejszą penetrację odległych zakamarków wszechświata. Obserwacja młodych galaktyk może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ich cykl życiowy, a co za tym idzie - rodzenie się gwiazd oraz formowanie planet.
Najnowsza kamera została umieszczona w Teleskopie Jamesa Clerka Maxwella (JCMT) na Hawajach.