Szczoteczka soniczna - jaką kupić? Na co zwrócić uwagę?
Wybór szczoteczki do zębów był kiedyś łatwiejszy. Działo się tak jednak wyłącznie dzięki temu, że nie mieliśmy zbyt wielu możliwości. Na naszym polskim rynku królowała głównie prosta szczoteczka manualna, a urządzenia elektryczne były trudniej dostępne. Z biegiem czasu sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Dziś dysponujemy szerokim wyborem modeli od różnych producentów, nawet tych, którzy pierwotnie w ogóle nie zajmowali się higieną jamy ustnej. Wśród nich ona: szczoteczka soniczna. Hit ostatniego czasu, choć jej klasyczna wersja w rzeczywistości, to wcale nie najnowszy wynalazek. Jak wybrać odpowiednią? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać?
Czym jest szczoteczka soniczna?
Szczoteczka soniczna należy do ogólnej sfery szczoteczek elektrycznych. Nie ma więc mowy o dylemacie "soniczna, czy elektryczna?". Z gruntu jest w nim zawarty błąd i pytanie powinno być raczej postawione "zwykła szczoteczka elektryczna, czy może soniczna?". Choć i tak, ostatnimi czasy, segment tych drugich urządzeń rozszerzył się o jeszcze bardziej zaawansowane sprzęty. Klasyczna szczoteczka soniczna nie jest już więc szczytem osiągnięć technologicznych. Przyjrzyjmy się jednak jej konstrukcji i odpowiedzmy na pytanie, na czym polega jej wyjątkowość na tle innych urządzeń.
Soniczność jest, swego rodzaju, właściwością fizyczną. Nie technologią, a właściwością, która polega na emitowaniu dźwięków o określonej częstotliwości (260 Hz). Dźwięki owe powodują, że szczoteczka, w dużym skrócie, jest w stanie wyprodukować chmurę bąbelków (pasta, ślina woda). Chmura ta dociera do trudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej i wspiera mycie zębów. Nie jest to wcale nowoczesny pomysł. Pierwsze tego typu urządzenia cieszyły się sporym powodzeniem, choćby w USA - dobre trzy dekady temu. Obecnie można więc mówić bardziej o nawracającej modzie, niż o odkryciu czegoś nowego.
Rodzaje szczoteczek sonicznych
Tu dochodzimy do sedna tematu. Do tej pory szczoteczka soniczna kojarzona była wyłącznie ze szczoteczką z podłużną główką przypominającą kształtem główkę szczoteczki manualnej. Pracowała ona wyłącznie w trybie ruchu główki z boku na bok. Owe skojarzenia są słuszne, bo właśnie większość urządzeń określanych, jako soniczne, dokładnie tak wygląda i pracuje właśnie w ten sposób. Ale osoby, które chciałyby czegoś więcej mogą sięgnąć po szczoteczki soniczno-rotacyjne z okrągłą główką. To zupełnie inna, wyższa półka i zupełnie inny poziom zaawansowania.
Inżynierowie z Oral-B długo zastanawiali się jak połączyć właściwości dobrej szczoteczki elektrycznej, której okrągła główka zwyczajnie działała, z sonicznością. Doszli do wniosku, że trzeba stworzyć szczoteczkę inspirowaną profesjonalnym narzędziem stomatologicznym (takim jak przyrząd do polerowania powierzchni zębów) z urządzeniem sonicznym. Taka kompilacja znacznie przewyższa zwykłą szczoteczkę soniczną z podłużną główką. Jest o wiele bardziej skuteczna, a dodatkowo spektrum generowanej fali dźwiękowej, w najnowszych modelach, plasuje się znacznie szerzej (200-400 Hz).
Szczoteczka soniczna - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Producent
Warto postawić na sprawdzonego producenta. Najlepiej takiego, który od lat zajmuje się projektowaniem i produkowaniem artykułów do higieny jamy ustnej. Nie ma to związku ze skostniałym podejściem, a bardziej z faktycznym doświadczeniem, szeregiem specjalistów, możliwością przeprowadzenia badań, prawdziwymi atestami itd. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bardziej tradycyjną i mniej zaawansowaną technologicznie zwykłą szczoteczkę soniczną z podłużną główką, czy na szczoteczkę soniczno-rotacyjną z okrągłą główką, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę ten czynnik.
Główka
To bardzo ważny element szczoteczki. Pod wieloma względami kluczowy. Okrągła: skonstruowana na wzór profesjonalnych narzędzi stomatologicznych, dobrze otula powierzchnię zęba, lepiej dociera do trudniejszych partii takich jak tylna powierzchnia zębów przy styku z językiem. Podłużna: przypomina kształtem główkę szczoteczki manualnej, przez wydłużony kształt trzeba nieco bardziej się postarać, by dotarła wszędzie tam, gdzie powinna.
Ruch główki i technika mycia
Te dwa aspekty są ze sobą bardzo ściśle związane. W przypadku szczoteczki soniczno-rotacyjnej z okrągłą główką, mamy do czynienia z ruchem oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym. Zwróćmy uwagę na tę konfigurację. To nie tylko ruch pulsacyjny, ale też oscylacyjno-rotacyjny, co zwiększa zakres możliwości urządzenia. Jednocześnie na użytkowniku nie są wymuszane dodatkowe ruchy podczas szczotkowania. Przykładamy, odczekujemy, zmieniamy położenie główki, a urządzenie wykonuje całą pracę za nas.
W przypadku klasycznych szczoteczek sonicznych, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Generują one bowiem ruch jedynie ruch główki z boku na bok. Wymaga to od użytkownika specjalnej techniki (przyłożenie główki szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i wykonywanie dodatkowych ruchów wymiatających).
Tryby pracy
Im więcej trybów pracy, tym więcej możliwości wyboru. Oczywiście ważne jest by dostępne programy były sensowne i przydatne. Standardowo występują tryby: codzienny, intensywny, delikatny i wybielający, jednak są szczoteczki, które mają dedykowane opcje dla dziąseł czy czyszczenia języka, o którym tak często zapominamy.
Długość pracy na jednym naładowaniu
Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Topowe modele, zarówno zwykłe soniczne, jak i soniczno-rotacyjne wytrzymują nawet do dwóch tygodni przy normalnym użytkowaniu (mycie zębów dwa razy dziennie po dwie minuty).
Jakość wykonania
Niestety tutaj sprawdza się zasada, że tańsze szczoteczki nie są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie ma w tym nic dziwnego. Zwykłe prawo ekonomii. Niemniej jednak niektórym użytkownikom to nie przeszkadza, więc wybór powinien być zależny od osobistych preferencji.
Opinie użytkowników
Okazuje się, że nawet topowe modele tradycyjnych szczoteczek do zębów kończą swoją żywotność po dwóch latach użytkowania, dlatego warto rozejrzeć się po forach internetowych w poszukiwaniu nowszych głosów.
Etui podróżne
Jeśli dużo podróżujemy, wyjeżdżamy w delegacje, może okazać się ważnym elementem. Niektóre modele mają dołączone etui podróżne z możliwością ładowania, co w mniej znanej łazience bardzo się przydaje, bo nie wszędzie możemy ustawić tradycyjną stację dokującą.
Jaką szczoteczkę wybierzemy to kwestia naszych osobistych preferencji, budżetu, który chcemy przeznaczyć, efektów, jakie chcemy osiągnąć oraz kilku innych, wymienionych wyżej aspektów. Warto rozważyć zakup dokładnie, przyjrzeć się modelom. Topowe brandy bardzo dbają o design, który również może mieć dla nas duże znaczenie. Warto jednak pamiętać, że szczoteczka elektryczna, czyli zarówno szczoteczka soniczna jak i soniczno-rotacyjna, będą znacznie bardziej skuteczne niż szczoteczka manualna.