24 grudnia w pobliżu Ziemi przeleci Asteroida 2003 SD 220

24 grudnia, w wigilię święta Bożego Narodzenia w pobliżu ziemi przeleci asteroida o nazwie 2003 SD 220. Pracownicy NASA uspokajają, że nie grozi nam koniec świata, jednocześnie stwierdzając jednak, że ewentualna kolizja mogłaby spowodować ogromną katastrofę.

Asteroida 2003 SD 220 znajduje się na liście 17 potencjalnie niebezpiecznych obiektów, które mogą zagrozić Ziemi
Asteroida 2003 SD 220 znajduje się na liście 17 potencjalnie niebezpiecznych obiektów, które mogą zagrozić Ziemi123RF/PICSEL

Asteroida 2003 SD 220 przeleci obok Ziemi w odległości 10 milionów kilometrów, co stanowi 1/15 dystansu pomiędzy naszą planetą a Słońcem. Obiekt ma około 2,5 kilometra średnicy, w związku z czym potencjalne zdarzenie byłoby w stanie zniszczyć cały kontynent.

Wobec powyższego, pracownicy amerykańskiej agencji kosmicznej już od jakiegoś czasu dokładnie przyglądają się asteroidzie, śledząc trajektorię jej lotu. Zespół naukowców przygotowuje się m.in. do przeprowadzenia radarowych obserwacji planetoidy z obserwatorium astronomicznego Arecibo w Portoryko. Zaczną one być prowadzone od połowy grudnia.

Radary są na obecną chwilę najbardziej skuteczną metodą obserwacji, za pomocą której ocenić można fizyczną i dynamiczną charakterystykę asteroid zbliżających się do naszej planety.  Dzięki nim naukowcy mogą stworzyć modele trójwymiarowe znajdujących się w przestrzeni potencjalnie niebezpiecznych obiektów i ocenić ich trajektorię lotu.

Nie brakuje opinii, że przelot asteroidy może mieć wpływ na grawitację Ziemi, co skutkowałoby licznymi trzęsieniami oraz wybuchami wulkanów. Pracownicy NASA nie odnieśli się jednak do tej kwestii.

Asteroida 2003 SD 220 znajduje się na liście 17 potencjalnie niebezpiecznych obiektów, które mogą zagrozić Ziemi. Pracownicy NASA mimo wszystko pozostają jednak spokojni. Ich zdaniem ryzyko kolizji z obiektem 2003 SD 220, który w okolicach Bożego Narodzenia znajdzie się w pobliżu Ziemi, wynosi zaledwie 0,01 procent.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas