Aktywność wulkaniczna sprzed 200 mln lat pomogła dinozaurom

Według najnowszych badań to trwający milion lat okres ekstremalnej aktywności wulkanicznej utorowały drogę do dominacji dinozaurów.

Aktywność wulkaniczna pomogła dinozaurom
Aktywność wulkaniczna pomogła dinozaurom© Glowimages

Naukowcy przeanalizowali starożytne skały i znaleźli w nich substancje wskazujące na liczne erupcje wulkaniczne, które miały miejsce ok. 200 mln lat temu. Doprowadziły one do jednych z największych masowych wymierań w historii Ziemi, umożliwiając nastanie ery dinozaurów.

- Dinozaury były w stanie wykorzystać te nisze ekologiczne, które powstały po masowym wymieraniu gatunków - powiedział Lawrence Percival z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny autor badań.

Przeanalizowano skały wulkaniczne z czterech kontynentów, pochodzące z tego burzliwego okresu. Odkryto, że wahania poziomu węgla w skałach były związane z podwyższoną emisją dwutlenku węgla z erupcji wulkanicznych. W skałach osadowych można zaobserwować duży skok rtęci, sugerujący czas wulkanizmu.

Podczas erupcji wulkanu, emitowane są ślady rtęci w odrobinach gazu, które unoszą się w powietrzu. Te rozprzestrzeniają się po całej atmosferze, zanim nie pojawią się w skałach osadowych, w których są przechowywane przez miliony lat.

- Jeżeli widzisz duży skok rtęci w skałach osadowych, możesz wywnioskować, że w tym czasie następowały silne procesy wulkaniczne. I to właśnie widzimy - powiedział Percival.

Wiele wskazuje na to, że aktywność wulkaniczna, której ślady właśnie odkryto, trwała około miliona lat. Spowodowało to gwałtowne wyginięcie wielu gatunków zwierząt (gadów, ssaków i płazów), a jednocześnie ułatwiło dominację dinozaurom. 

Nauka BEZ fikcji: EwolucjaVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas