Cesarskie cięcie może być groźne dla noworodka
Poród z wykorzystaniem cesarskiego cięcia zostawia odcisk na komórkach macierzystych noworodka. Odkrycie to może wyjaśnić, dlaczego osoby urodzone w ten sposób są statystycznie bardziej narażone na wystąpienie niektórych chorób.
Zespół naukowców z Karolinska Institutet odkrył, że poród poprzez cesarskie cięcie może wywołać zmiany epigenetyczne u noworodka. Na świecie coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg chirurgiczny, choć jego zastosowanie nie we wszystkich przypadkach jest uzasadnione. Dzieci urodzone w ten sposób są bardziej obarczone ryzykiem zachorowania na astmę, cukrzycę typu 1. czy otyłość. Do tej pory przyczyna tego zjawiska nie została wyjaśniona.
- Mechanizmy biologiczne predysponujące płód lub noworodka do wystąpienia określonej choroby w późniejszym okresie życia są złożone i zależą zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Nasze badania mają na celu zweryfikowanie czy sposób porodu może mieć wpływ na epigenetyczne zmiany DNA - powiedział Tomas Ekstrom, jeden z pionierów badań.
Epigenetyczne zmiany w DNA w jądrze komórkowym występują gdy czynniki środowiskowe wpływają na sposób kodowania genów, bez zmian podstawowego materiału genetycznego. Geny mogą być włączane i wyłączane w celu dostosowania funkcji organizmu w odpowiedzi na otaczające środowisko. Lekarze wiedzą, że toksyny lub dieta mogą powodować zmiany epigenetyczne, które w pewnych przypadkach mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom.
Naukowcy zbadali epigenetyczne zmiany w komórkach macierzystych pobranych z krwi pępowinowej. Porównując DNA niemowląt narodzonych w wyniku cięcia cesarskiego oraz takich, które przeszły poród naturalny, wyciągnięto jednoznaczne wnioski. Między oboma grupami pojawiły się różnice w niemal 350 regionach DNA, w tym genach związanych z procesami metabolicznymi i układem immunologicznym.
- Podczas porodu drogą pochwową, płód jest narażony na zwiększony poziom stresu, co w pozytywny sposób przygotowuje dziecko do życia poza macicą. Ta aktywacja systemów obronnych płodu nie występuje, gdy dokonuje się cięcia cesarskiego, co może prowadzić do zmian fizjologicznych organizmu - powiedział Mikael Norman, neonatolog biorący udział w badaniach.
Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pomogą odpowiedzieć w jaki sposób dokładnie cesarskie cięcie wpływa na ekspresję genów oraz czy są to zmiany odwracalne. Zaplanowano kolejne eksperymenty.