Cudowny lek, który ochroni nas przed grypą
Naukowcy odkryli nową cząsteczkę, która może być kluczowa w ochronie przed grypą. Opracowali substancję, która naśladuje zachowanie przeciwciał i hamuje przyłączanie się wirusa do komórek.
Działanie cząsteczek opiera się na mechanizmach wykorzystywanych przez tzw. przeciwciała bnAbs. Podczas infekcji grypy, naturalnie występujące bnAbs atakują hemaglutyninę, białko znajdujące się na powierzchni wirusa, które jest wykorzystywane jako komórkowa kotwica.
Teraz naukowcom z Janssen Prevention Center udało się stworzyć syntetyczny związek, który zachowuje się identycznie. Cząsteczka znana jako JNJ4796 jest w stanie zneutralizować wirusa grypy typu A w warunkach laboratoryjnych oraz w trójwymiarowej hodowli ludzkich komórek płuc. Wykazano także, że doustne podawanie tego związku chroni myszy przed grypą.
- Zidentyfikowaliśmy małą cząsteczkę aktywną doustnie skierowaną przeciwko hemaglutyninie wirusa grypy A, która naśladuje wiązanie i funkcjonalność szeroko neutralizującego przeciwciała CR6261 - powiedziała dr Mara van Dongen, główna autorka badań.
Myszy w badaniu były narażone na dawkę wirusa H1N1 aż 25 razy wyższą od śmiertelnej. Przyjmując dwie dawki nowego leku dziennie uzyskano aż stuprocentową przeżywalność po 21 dniach. Kontrola z mniej wydajnym związkiem wykazała, że połowa myszy przeżywała 3 tygodnie.
JNJ4796 wydaje się spełniać podobną funkcję, co przeciwciała bnAbs, ale ma nad nimi jedną dużą przewagę. Przeciwciała zazwyczaj nie sprawdzają się w roli preparatów podawanych doustnie. Naukowcy już planują kolejne testy.