Cukrzycę typu 2. można odwrócić

Obecnie nie ma skutecznego leku na cukrzycę typu 2. Najnowsze badania sugerują, że chorobę tą można zahamować, a być może i całkowicie wyleczyć.

Czy kiedyś pokonamy cukrzycę typu 2.?
Czy kiedyś pokonamy cukrzycę typu 2.?123RF/PICSEL

W samych tylko Stanach Zjednoczonych, na cukrzycę typu 2. cierpi ponad 29 mln osób, co przed 2021 r. może kosztować państwo ponad 500 mld dol. rocznie. Stąd wszelkie sygnały pozwalające wierzyć, że jesteśmy bliżej pokonania cukrzycy typu 2., są przyjmowane z dużym entuzjazmem.

- Za pomocą kombinacji leków doustnych, insuliny i zmiany stylu życia przez 2 do 4 miesięcy, udało nam się zastopować cukrzycę aż u 40 proc. pacjentów, nawet 3 miesiące po odstawieniu leków. Wyniki naszych badań potwierdzają pogląd, że cukrzycę typu 2. można zahamować, przynajmniej na jakiś czas. Nie tylko za pomocą chirurgii bariatrycznej, ale także innych technik medycznych - powiedziała Natalia McInnes z Uniwersytetu McMaster.

Cukrzyca typu 2. jest spowodowana produkcją przez organizm niewystarczającej ilości insuliny - hormonu, który umożliwia komórkom wchłanianie glukozy - lub wytworzeniem odporności na tę substancję. Powoduje to wzrost stężenia cukru we krwi, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia narządów i choroby serca.

Aby sprawdzić, czy możliwe jest zahamowanie cukrzycy typu 2., naukowcy zebrali 83 osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. i podzielili losowo na trzy grupy. Uczestnikom dwóch grup przygotowano indywidualne plany ćwiczeń, plany posiłków obniżające dzienne spożycie kalorii i zaaranżowano regularne spotkania z pielęgniarką i dietetykiem. Terapia miała trwać 8 lub 16 tygodni (w zależności od grupy). W jej trakcie, pacjenci zażywali także insulinę. Trzecia grupa pełniła funkcję kontroli i była na standardowej dziecie w tym samym czasie.

Trzy miesiące po zakończonym eksperymencie, 11 z 27 pacjentów z "grupy 16-tygodniowej" wykazało całkowitą lub częściową remisję cukrzycy, podobnie jak 6 z 28 osób poddanych terapii przez 8 tygodni. Dla porównania, tylko cztery osoby z grupy kontrolnej wykazały objawy remisji.

- Badanie może przesunąć paradygmant leczenia cukrzycy poprzez proste kontrolowanie stężenia glukozy w stronę podejścia indukowanej remisji choroby i monitorowaniu pacjentów pod kątem jakichkolwiek oznak nawrotu. Pomysł odwrócenia choroby jest bardzo atrakcyjne dla cukrzyków. To motywuje ich do wprowadzenia istotnych zmian w stylu życia - powiedziała McInnes.

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii odkryli, że odpowiednia dieta u myszy może odwrócić cukrzycę i naprawić trzustkę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas