Czarny serwal uchwycony na zdjęciu

​Niektórzy fotografowie potrafią być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Pracujący dla National Geographic Sergio Pitamitz uchwycił na zdjęciu niezwykle rzadkiego czarnego serwala.

Czarny serwal w obiektywie Sergio Pitamitz
Czarny serwal w obiektywie Sergio Pitamitzmateriały prasowe

Zdjęcie zostało wykonane w Lualenyi Camp, prywatnym rezerwacie w pobliżu Parku Narodowego Tsavo w Kenii. Przedstawia ono niezwykle rzadkiego czarnego serwala, którego każdorazowa obecność w obiektywie fotografa jest wielkim wydarzeniem.- Kiedy robisz zdjęcia dzikim zwierzętom, zawsze wypatrujesz czegoś rzadkiego i dziwnego. Zobaczenie czarnego serwala to było coś niesamowitego - powiedział Pitamitz.

Serwale to koty średniej wielkości o wysokości do 90 cm i masie ciała nie większej niż 20 kg. Sierść serwali jest jasnożółta, ozdobiona czarnymi cętkami, przez co często są mylone z gepardami.

Jak to możliwe, że uchwycony na zdjęciu serwal jest czarny? Jest to osobnik melanistyczny, czyli przeciwny do albinosa. Melanizm to czarne lub brunatne zabarwienie skóry wynikające ze zwiększonej zawartości melaniny, ciemnego pigmentu w chromatoforach. Może być formą adaptacji do środowiska lub występować jako zaburzenie chorobowe. W świecie przyrody melanizm występuje m.in. wśród jaguarów, tygrysów, lampartów, lisów czy gepardów. Zjawisko to jest stosunkowo powszechne w świecie dzikich kotów - udokumentowano je w 13 spośród 38 znanych gatunków. Melanistyczne serwale odnotowano w 6 badaniach naukowych i sfotografowano zaledwie kilka razy. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas