Czy pewnego dnia wilki staną się podobne do fok?

Ewolucja życia na Ziemi trwa w najlepsze. Jednym z najbardziej niezwykłych dowodów na jej istnienie jest przypadek kanadyjskich wilków, które za kilkadziesiąt milionów lat mogą zmienić się w zwierzęta podobne do dzisiejszych… fok.

Czy ewolucja zmieni dzisiejsze wilki w zwierzęta podobne do fok?
Czy ewolucja zmieni dzisiejsze wilki w zwierzęta podobne do fok? 123RF/PICSEL

Proces ewolucji nie zakończył się. Choć z perspektywy krótkiego ludzkiego życia może się wydawać, że jest inaczej, w otaczającym nas środowisku wciąż zachodzą bardzo subtelne i niezauważalne zmiany. Dzięki nim za kilkadziesiąt milionów lat życie na Ziemi będzie wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Jeden z możliwych scenariuszy zakłada, że z powierzchni naszej planety znikną wilki, które zmienią się w ssaki wodne, bardzo podobne do współczesnych fok. Naukowcy już zaobserwowali symptomy zdające się potwierdzać taki właśnie rozwój wypadków.

Wilki, które wolą ryby

Niezwykłe zmiany zauważono po raz pierwszy u wilków zamieszkujących niedostępne zakątki kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Jest to kraina pełna fiordów i rzek, które każdego roku zapełniają się tysiącami łososi płynących na tarło. Ryby te stanowią naturalny pokarm dla niedźwiedzi, lecz w ostatnich latach stały się podstawą diety także dla wilków, które nagle zaprzestały polowań na jelenie i postanowiły osiedlić się w pobliżu rzek. Początkowo zakładano, że jest to przykład częstego w przyrodzie mimetyzmu i wilki zwyczajnie podpatrzyły u większych drapieżników możliwość żywienia się rybami. Byłoby to całkiem rozsądne ze strony psowatych, zważywszy na to, że leśne polowania na jelenie czy łosie są trudne, niebezpieczne i często kończą się niepowodzeniem. Tymczasem łososie, które utknęły na brzegu lub w niewielkich zatokach są gotowym pokarmem, który tylko czeka na to, aby zostać zjedzonym.

Wilki z Kolumbii Brytyjskiej nauczyły się polować na łososie
Wilki z Kolumbii Brytyjskiej nauczyły się polować na łososie123RF/PICSEL

Bardziej uważne obserwacje wykazały jednak, że zmiany zachodzące u wilków nie dotyczą wyłącznie jadłospisu i mają zdecydowanie bardziej złożony charakter. Okazało się bowiem, że wilki z Kolumbii Brytyjskiej doskonale opanowały już nie tylko sztukę brodzenia w wodzie, lecz także zdobyły umiejętność nurkowania i łapania łososi pod wodą. Psowate doskonale przystosowały się także do długiego pływania w lodowatej wodzie, co dla innych ssaków skończyłoby się śmiercią z wychłodzenia. Naukowcy wysnuli na tej podstawie przypuszczenie, że całkowitej przebudowie musiała ulec struktura tkanki tłuszczowej kanadyjskich wilków.

Jeszcze bardziej zdumiewające są zmiany, jakie zaszły w sierści zwierząt. Zazwyczaj włosy wilków mają, podobnie jak u większości ssaków leśnych, przekrój okrągły. W przypadku populacji z Kolumbii Brytyjskiej, włosy są natomiast płaskie jak u ssaków wodnych – fok, bobrów czy wydr. Niezwykłe jest też to, że wilki - inaczej niż niedźwiedzie, które pożerają ryby w całości – nauczyły się zjadać tylko głowy złowionych łososi. Jest to związane z tym, że w ciałach tych ostatnich znajdują się liczne larwy tasiemca, a zarażenie tym pasożytem najczęściej jest dla wilków śmiertelne. Zdobycie takiej „wiedzy” musiało trwać i oznacza, że kanadyjskie wilki zaczęły żywić się rybami już kilka pokoleń temu. Początkowo nikt tego nie zauważył, ale jest to dowód na to, że u psowatych trwają wyraźne przemiany ewolucyjne.

Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, za kilkadziesiąt milionów lat tak mogą wyglądać potomkowie dzisiejszych wilków
Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, za kilkadziesiąt milionów lat tak mogą wyglądać potomkowie dzisiejszych wilków123RF/PICSEL

Wilki zamieszkają w morzu? 

Bardzo prawdopodobne, że w przypadku wilków z Kolumbii Brytyjskiej zachodzi proces podobny do tego, jakiego w historii ewolucji doświadczyły już inne ssaki wodne, pochodzące od zwierząt lądowych. Możliwe, że w pewnym momencie między palcami wilczych łap pojawią się błony ułatwiające pływanie, a następnie łapy te zmienią się w płetwy. Jeśli ewolucja nie zmieni kierunku, za kilkadziesiąt milionów lat wilki mogą przekształcić się w zupełnie nowy gatunek wodnego ssaka, podobnego do dzisiejszych fok. Gdyby tak się stało, byłaby to zdumiewająca powtórka z historii. Uważa się bowiem, że największe z żyjących dziś ssaków morskich – walenie – pochodzą od wymarłych w eocenie mięsożerców z rodziny mesonychia, uderzająco podobnych właśnie do dzisiejszych wilków.

AN

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas