Dlaczego niektórzy mają skłonności do halucynacji?

​Naukowcy z Cardiff University są bliżej wyjaśnienia, dlaczego niektórzy ludzie mają skłonności do halucynacji. Podczas eksperymentów zbadano, czy tworzone przez mózg obrazy mogą przyczyniać się do powstawania psychoz.

Halucynacje - o niewielkim natężeniu - występują u większości populacji
Halucynacje - o niewielkim natężeniu - występują u większości populacji123RF/PICSEL

Wyniki badań opublikowane w dzienniku "Proceedings of the National Academy of Sciences" dotyczyły 18 osób, które cierpiały z powodu bardzo wczesnych objaw psychoz. Przedstawiono im rozmazane czarno-białe obrazy, na których na pierwszy rzut oka nic nie widać. Odpowiedzi skonfrontowano z 16 zdrowymi ochotnikami.Po pierwszym pokazie, wszystkim uczestnikom eksperymentu przedstawiono oryginalny obraz w pełnym kolorze. Kiedy następnie spojrzały one na monochromatyczne zdjęcie, znacznie lepiej widziały obraz niż osoby bez zaburzeń psychicznych. Oznacza to, że mózg samodzielnie dopełnił rejestrowany obraz, tworząc jego własną wersję - halucynację.- Wyniki te są ważne, gdyż nie tylko mówią nam o pojawieniu się głównych objawów choroby psychicznej, ale mogą być rozumiane w kontekście zaburzonej równowagi prawidłowego działania mózgu - powiedział Naresh Subramaniam, jeden z członków zespołu naukowego.Spójrzcie na poniższe monochromatyczne zdjęcie, bez przyglądania się kolorowemu. Czy coś widzicie?

/fot. Cardiff Universitymateriały prasowe

Teraz spójrzcie dogłębniej na zdjęcie kolorowe i przenieście wzrok na zdjęcie czarno-białe. Osoby cierpiące na wczesną psychozę szybko wypełnią monochromatyczne przestrzenie kolorami. Ta obserwacja może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy cierpią na halucynacje, a inni nie.

/fot. Cardiff Universitymateriały prasowe

- Wizja to złożony proces. Innymi słowy, nasz mózg składa obraz świata z fragmentów, które możemy "zobaczyć". Wypełnia luki, ignorując to, co nie bardzo pasuje, a przedstawiając nam obraz świata odpowiednio dopasowanego do tego, czego się spodziewamy - powiedział Christoph Teufel, jeden z autorów badań.Naukowcy informują jednak, że "zmienione doświadczenia percepcyjne" nie są ograniczone tylko do ludzi z chorobami psychicznymi. W łagodniejszej postaci występują w całej populacji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas