Fosforany trafiły na Ziemię dzięki meteorytom i kometom

Fosforany uznawane za kluczowe cegiełki życia mogły zostać dostarczone na Ziemię w ciągu pierwszych miliardów lat jej istnienia przez meteoryty lub komety.

Pojawienie się fosforanów na Ziemi nie było przypadkowe
Pojawienie się fosforanów na Ziemi nie było przypadkowe123RF/PICSEL

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa wskazują ma pochodzenie fosforanów. Wykorzystano komorę próżniową w Laboratorium Astrochemii w Obserwatorium Kecha do symulowania ziaren międzygwiezdnych. Pokryto je dwutlenkiem węgla i wodą, które są zazwyczaj spotykane w obłokach międzygwiezdnych. Powstają z nich gwiazdy i fosfowodór, który jest trujący na Ziemi, ale odpowiada za liczne przemiany chemiczne.

W komorze próżniowej odtworzono warunki panujące na powierzchni Ziemi na wczesnym etapie jej życia. Badacze poddali ziarna działaniu promieniowania kosmicznego doprowadzając do powstania kwasu fosforowego, który jest przydatny do rozwoju życia.

- Na Ziemi fosfowodór jest śmiertelny dla istot żywych. Ale w środowisku międzygwiezdnym, może promować różne szlaki chemiczne odpowiedzialne za rozwój organizmów żywych - powiedział Andrew Turner, główny autor badań.

Zrozumienie, kiedy i w jaki sposób powstało życie na Ziemi, jest jednym z największych wyzwań współczesnej nauki. 

Nauka BEZ fikcji: EwolucjaVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas