Galaktyka M87 corazj mniej tajemnicza

​Na początku kwietnia naukowcy opublikowali pierwsze w historii zdjęcie horyzontu zdarzeń wokół czarnej dziury. Znajduje się ona w galaktyce M87. Naukowcy poznali kilka dodatkowych szczegółów na jej temat.

Galaktyka M87 na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Spitzera
Galaktyka M87 na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop SpitzeraNASA

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera udało się uchwycić całą galaktykę M87 w podczerwieni. Znajduje się ona 55 mln lat świetlnych od Ziemi i była przedmiotem badań astronomicznych od 100 lat.

W 1918 r. Heber Curtis zauważył "ciekawy prosty promień" odchodzący od centrum galaktyki. Okazało się, że to strumień wysokoenergetycznej materii, wytwarzany przez dysk wirujący okół czarnej dziury, który jest widoczny w wielu zakresach promieniowania. Gdy cząstki tworzące strumień zetkną się z ośrodkiem międzygwiezdnym, dochodzi do wytworzenia fali uderzeniowej, która jest widoczna w podczerwieni i falach radiowych, ale nie w świetle widzialnym.Na załączonym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Spitzera fala uderzeniowa jest wyraźniejsza niż sam strumień materii. Dzięki takim obserwacjom astronomowie są w stanie badać fizykę dżetów i uzupełniać wiedzę o zjawiskach zachodzących w pobliżu czarnej dziury.

Pierwsze w historii zdjęcie horyzontu zdarzeń wokół czarnej dziury. Znajduje się ona w galaktyce M87materiały prasowe
Nauka BEZ fikcji: Wielkie niewiadome dyscyplin naukowychINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas