Galaktyka M87 corazj mniej tajemnicza
Na początku kwietnia naukowcy opublikowali pierwsze w historii zdjęcie horyzontu zdarzeń wokół czarnej dziury. Znajduje się ona w galaktyce M87. Naukowcy poznali kilka dodatkowych szczegółów na jej temat.
Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera udało się uchwycić całą galaktykę M87 w podczerwieni. Znajduje się ona 55 mln lat świetlnych od Ziemi i była przedmiotem badań astronomicznych od 100 lat.
W 1918 r. Heber Curtis zauważył "ciekawy prosty promień" odchodzący od centrum galaktyki. Okazało się, że to strumień wysokoenergetycznej materii, wytwarzany przez dysk wirujący okół czarnej dziury, który jest widoczny w wielu zakresach promieniowania. Gdy cząstki tworzące strumień zetkną się z ośrodkiem międzygwiezdnym, dochodzi do wytworzenia fali uderzeniowej, która jest widoczna w podczerwieni i falach radiowych, ale nie w świetle widzialnym.Na załączonym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Spitzera fala uderzeniowa jest wyraźniejsza niż sam strumień materii. Dzięki takim obserwacjom astronomowie są w stanie badać fizykę dżetów i uzupełniać wiedzę o zjawiskach zachodzących w pobliżu czarnej dziury.