Hawking: Kontakt z kosmitami może okazać się tragiczny
Stephen Hawking mówi, ludzkość słucha. Wybitny astrofizyk po raz kolejny wypowiedział się na temat prób nawiązania kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Jego zdaniem może nie być to najlepszy pomysł.
Ostrzeżenie Hawkinga przed potencjalnym kontaktem z kosmitami padło podczas półgodzinnego dokumentu "Stephen Hawking's Favourite Places", w którym brytyjski astrofizyk podróżuje przez wszechświat na pokładzie fikcyjnego statku SS Hawking. W materiale można było "odwiedzić" wiele intrygujących kosmicznych lokacji, w tym Gliese 832c, superziemię oddaloną od nas o zaledwie 16 lat świetlnych.- Jeżeli inteligentne życie ewoluowało na Gliese 832c, powinniśmy być w stanie je usłyszeć. Pewnego dnia możemy odebrać sygnał z planety takiej, jak ta, ale powinniśmy być ostrożni w formułowaniu odpowiedzi. To spotkanie może być jak starcie rdzennych Amerykanów z Kolumbem. Nie wyszło ono za dobrze - powiedział Hawking.Stephen Hawking słusznie zauważył, że wcale nie musimy daleko szukać cywilizacji, których nie chcielibyśmy spotkać w kosmosie. Przecież ludzkość jest na tyle agresywna i konfliktowa z natury, że starcie z cywilizacją o identycznym usposobieniu, skończyłoby się tragicznie. Brytyjczyk zaleca ostrożność przy poszukiwaniu istot pozaziemskich.Hawking nie uważa jednak, że nie powinniśmy poszukiwać życia pozaziemskiego. Sam jest mocno zaangażowany w warty 100 mln dol. Breakthrough Starshot, który zakłada poszukiwanie obcych form życia wokół 1000 najbliższych nam gwiazd. Breakthrough Starshot ma na celu dotarcie do naszej najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) w nieco ponad 20 lat.
Co jeszcze ostatnio powiedział Hawking?
Wybitny astrofizyk w ostatnich miesiącach nie mógł powstrzymać się od kolejnych komentarzy, często zahaczających o niekoniecznie mu bliską tematykę. W programie "Good Morning Britain" Hawking przyznał, że "nie potrafi" zrozumieć ludzkiej żądzy do władzy politycznej. - Mogę zrozumieć wszechświat, ale nie potrafię zrozumieć fascynację Donaldem Trumpem. On jest demagogiem, który wydaje się odwoływać do najniższego wspólnego mianownika - powiedział Hawking. W innej wypowiedzi profesor Hawking przestrzegał przez Brexitem.
Hawking nie jest również największym ze zwolenników rozwoju sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby rozwijać się szybciej od ludzkiej. Do pewnego czasu maszyny mogą współistnieć z ludźmi. Ale czujmy się ostrzeżeni. Gdy maszyny osiągną krytyczny etap rozwoju, nie możemy przewidzieć, czy ich cele będą zbieżne z naszymi - podsumował Hawking.W połowie roku genialny astrofizyk, we współpracy z rosyjskim miliarderem Jurijem Milnerem, ogłosił projekt Breakthrough Starshot, którego celem jest wysłanie miniaturowych statków kosmicznych do gwiazdy Alfa Centauri, oddalonej od nas o 4 lata świetlne. To odważna inicjatywa, której realizacja może rozpocząć się jeszcze za naszego życia. Teraz wybitny brytyjski astrofizyk udzielił wywiadu dotyczącego zupełnie innej sfery.