Hunter - pierwszy amerykański dron wojskowy przeszedł na emeryturę

Hunter – pierwszy w historii model wojskowego drona w szeregach US Army – zakończył swoją 20-letnią służbę.

Swój chrzest bojowy na polu walki maszyna przeszła w roku 1999, podczas konfliktu na Bałkanach, gdzie wspierała działania wojsk NATO w Kosowie. W latach późniejszych Hunter pojawił się jeszcze także m.in. w Iraku  (Zdjęcie z 1999 roku)
Swój chrzest bojowy na polu walki maszyna przeszła w roku 1999, podczas konfliktu na Bałkanach, gdzie wspierała działania wojsk NATO w Kosowie. W latach późniejszych Hunter pojawił się jeszcze także m.in. w Iraku (Zdjęcie z 1999 roku)AFP

Hunter Unmanned Aircraft System, produkcji firmy IAI, pojawił się w strukturach amerykańskiego wojska w roku 1995. System oferował wówczas imponujące jak na tamte czasy możliwości 12-godzinnego lotu na maksymalnej wysokości 15 tysięcy stóp, czyli około 4,5km.

Swój chrzest bojowy na polu walki maszyna przeszła w roku 1999, podczas konfliktu na Bałkanach, gdzie wspierała działania wojsk NATO w Kosowie. W latach późniejszych Hunter pojawił się jeszcze także m.in. w Iraku. Zgodnie z komunikatem amerykańskiej armii, maszyna łącznie spędziła w powietrzu przeszło 110 tysięcy godzin.

Bezzałogowy System Powietrzny Hunter na początku przyszłego roku zastąpiony zostanie maszynami nowej generacji Grey Eagle UAS, wyprodukowanymi przez General Atomics, które mogą przebywać w powietrzu aż 25 godzin i wznoszą się na wysokość 29 tysięcy stóp, czyli blisko 9 km.

Zgodnie z zapowiedziami US Army, kończący służbę wojskową Hunter, nim zupełnie odejdzie w stan spoczynku, wykorzystywany będzie jeszcze przez jakiś czas w operacjach rządowych, głównie na morzu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas