Immunoterapia już dostępna dla polskich pacjentów

Czerniak to dziś ważny problem społeczny, co roku lekarze odnotowują 2500-3000 przypadków nowych zachorowań. To nowotwór złośliwy o największej dynamice wzrostu, w Polsce zapadalność na niego podwaja się co 10 lat. W naszym kraju dostępna jest już pierwsza immunoterapia, która znacznie wydłuża średni czas życia pacjentów.

Ważny krok w kierunku leczenia czerniaka w Polsce
Ważny krok w kierunku leczenia czerniaka w Polsce123RF/PICSEL

W ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła w Polsce aż o 300 proc. Wynika to m.in. ze zmiany nawyków i częstszego korzystania z solariów oraz niskiej ciągle świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka. Wykrycie czerniaka w niezaawansowanym stadium daje szanse na wyleczenie w 90 proc. przypadków. W Polsce wyleczenie kształtuje się na poziomie ok. 60 proc., tymczasem w krajach Europy Zachodniej jest to powyżej 80 proc.

W przypadku przerzutów, szczególnie do węzłów chłonnych i skóry, zwykle się je usuwa. W leczeniu  wykorzystywane są także radioterapia i chemioterapia. Z dniem 1 marca 2014 roku Ministerstwo Zdrowia zamieściło na nowej liście leków refundowanych innowacyjną immunoterapię dla chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia po niepowodzeniu wcześniejszych terapii.

- Terapia ta pozwala na wyleczenie i znacznie wydłuża średni czas życia. To prawdziwy postęp w leczeniu czerniaków. Co ważne terapia ta może być stosowana także u pacjentów bez względu na mutację genu BRAF - powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W Polsce program lekowy "Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych ipilimumabem (ICD-10, C-43)" realizuje 17 ośrodków - Załącznik do Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 22.08.2014 - B.59 www.mz.gov.pl:

1.    Centrum Onkologii we Wrocławiu
2.    Centrum Onkologii Im. Prof. Franciszka Łukaszczyka W Bydgoszczy
3.    Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
4.    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi
5.    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie
6.    Centrum Onkologii Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie
7.    Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
8.    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Opolskie Centrum Onkologii im. Prof. T. Koszarowskiego
9.    Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny Im. Ks. B. Markiewicza
10.    Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie
11.    Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
12.    Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku
13.    Beskidzkie Centrum Onkologii
14.    Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
15.    Szpital Wojewódzki Spzoz W Elblągu
16.    Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii
17.    Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

W poprawie statystyk zachorowalności na czerniaki znaczną rolę odgrywają również działania profilaktyczne i ograniczenie wpływu czynników ryzyka. Stąd niemal we wszystkich krajach Europy oraz Australii i USA wprowadzono zakaz korzystania z solariów dla osób poniżej 18. roku życia. Działania zw tym kierunku podjęto również w Polsce. Parlamentarny Zespół ds. Onkologii rozpoczął wraz z ekspertami prace nad ustawą ograniczającą dostęp do solariów.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas