Kosmiczny eksperyment wrocławskich studentów

Dzięki zwycięstwu w programie organizowanym przez ESA, wrocławscy studenci już wkrótce przeprowadzą własny eksperyment w kosmosie. Młodzi naukowcy jesienią tego roku zbadają rozpad freonów w przestrzeni kosmicznej.

Program REXUS/BEXUS (skrót od Rocket/Balloon EXperiments for University Students) jest organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB). ESA informuje, że przez 7 lat istnienia programu aż 600 studentów przeprowadziło w przestrzeni kosmicznej 92 eksperymenty na 12 rakietach i 14 balonach stratosferycznych.

FREDE 2015 - skupia się na rozpadzie freonów i zostanie on przeprowadzony przy okazji misji balonów BEXUS 20 i 21. Będzie to miało miejsce jesienią 2015 r. Balony po starcie wzniosą się na wysokość 25-30 km, gdzie pozostaną przez 2-5 godzin. Wiosną 2016 r. odbędzie się druga część eksperymentu studentów z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, bo właśnie wtedy zostaną wystrzelone rakiety REXUS 19 i 20. Ich start zaplanowano z Centrum Kosmicznego Esrange firmy SSC w północnej Szwecji. Czas pobytu rakiet w kosmosie będzie krótszy niż balonów.

Studenci, których eksperymenty zakwalifikowały się do misji REXUS/BEXUS są jednak ograniczeni czasowo. Każdy pomiar może trwać maksymalnie 5 minut. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy polski akcent w programie REXUS/BEXUS. W 2010 r. skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej urządzenie o nazwie SCOPE 2.0 po raz pierwszy w historii znalazło się na pokładzie balonu stratosferycznego.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Wrocław | ESA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama