Krótsze telomery to większa szansa na przeziębienie
Fragmenty chromosomów, które dotychczas były kojarzone z potencjalną biologiczną nieśmiertelnością, pomagają w walce z niegroźnymi, ale uciążliwymi przeziębieniami.
Z najnowszych badań naukowców wynika, że długość telomerów - białkowych osłonek na zakończeniach chromosomów - jest powiązana z odpornością na infekcje górnych dróg oddechowych. Wraz z kolejnymi podziałami komórkowymi i postępującym procesem starzenia, telomery skracają się, a organizm staje się mniej odporny na choroby.
Osoby mające krótsze telomery wcześniej zaczną się starzeć. Okazuje się jednak, że długość telomerów ma także wpływ na kondycję młodych osób.
- Wiedzieliśmy, że u osób po pięćdziesiątce, skracanie telomerów niesie większe ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób. Wiedzieliśmy również, że czynniki takie jak stres czy niezdrowy tryb życia mogą indukować skracanie telomerów. Nie przypuszczaliśmy, że długość telomerów jest skorelowana z umiejętnością walki z przeziębieniami - powiedział Sheldon Cohen, profesor psychologii na Carnegie Mellon University.
Zespół badawczy Cohena zmierzył długość telomerów u 152 zdrowych ochotników w wieku 18-55 lat. Te same osoby zostały wystawione na działanie rinowirusa, który powoduje typowe przeziębienie. Po trwającej 5 dni kwarantannie, choroba zniknęła.
Eksperyment dowiódł, że osoby z krótszymi telomerami były bardziej narażone na zakażenie wirusem. Dodatkowo okazało się, że długość telomerów wpływa na szybkość reakcji układu immunologicznego na infekcję, a co za tym idzie - także na wyzdrowienie.
Przeprowadzone badania potwierdziły, że młodsze osoby lepiej radzą sobie z przeziębieniami, nie ze względu na , a ze względu na dłuższe telomery.