Microsoft nawiązuje współpracę z Future Processing ws. "Smart City"

Amerykański koncern Microsoft poinformował o podpisaniu strategicznego partnerstwa z firmą Future Processing, w celu dalszego rozwoju inicjatywy inteligentnych miast - CityNext. Podmioty zapowiadają wsparcie władz miejskich w optymalizacji zarządzania miastem.

Idea Smart city ma pozwolić na lepsze zarządzanie wciąż rozrastającymi się metropoliami na całym świecie
Idea Smart city ma pozwolić na lepsze zarządzanie wciąż rozrastającymi się metropoliami na całym świecie123RF/PICSEL

Microsoft w przesłanym komunikacie tłumaczy, że celem inicjatywy CityNext jest "wsparcie władz miejskich w optymalizacji zarządzania miastem tak, by sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa czy zarządzania tkanką miejską".

„Technologia zmienia świat w którym żyjemy i pozwala nam rozwiązywać problemy, z którymi borykamy się na co dzień. Inteligentny monitoring sam reagujący na zagrożenia, system, który samodzielnie wykryje awarię sieci wodociągowe - to tylko niektóre z rozwiązań, które kiedyś wydawały się mrzonką, a dziś z powodzeniem wdrażamy w miastach. Rozwiązania te pozwalają nie tylko na efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury, ale także na szybszą reakcję na zdarzenia" - tłumaczył szef Future Processing Jarosław Czaja.

Amerykański koncern tłumacząc przyczyny rozwoju projektu inteligentnych miast powołuje się na badania ONZ, z których wynika, że "do 2050 roku obszary miejskie będą zamieszkiwane przez 66 proc. ludności świata". Według Microsoftu dane te pokazują, że "dotychczasowe narzędzia wspierające mieszkańców i władze w zarządzaniu miastem wyczerpują swoje możliwości". Podkreśla także, że np. dzięki rozwiązaniom chmurowym możliwe jest gromadzenie dużych ilości informacji na temat miasta "takich jak gęstość zaludnienia czy poziom bezrobocia". Z takich usług korzystają władze w Barcelonie - zwracają uwagę Amerykanie.

Microsoft przypomina, że w programie inteligentnych miast uczestniczą m.in. Kraków, Warszawa i Wrocław. Na świecie są to np. Auckland, Buenos Aires, Hamburg, Manchester, Moskwa, Filadelfia czy Zhengzhou. (PAP)

lm/ jbr/

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas