Miniaturowe roboty zamiast kolonoskopii

Już wkrótce miniaturowe roboty diagnostyczne mogą zrewolucjonizować medycynę. Dzięki nim bolesne badania takie jak kolonoskopia mogą stać się przeszłością.

Kiedyś miniaturowych robotów będzie używać się zamiast nieprzyjemnej kolonoskopii
Kiedyś miniaturowych robotów będzie używać się zamiast nieprzyjemnej kolonoskopiiYouTube

Zespół naukowców z Johns Hopkins University stworzył mikroskopijne roboty o szerokości 500 mikrometrów, które są wprowadzane do organizmu człowieka do celów diagnostycznych. Mogą okazać się przydatne główne w badaniu układu pokarmowego i wyeliminować nieprzyjemną gastro- i kolonoskopię.

Mikroboty nazywane "chwytakami" wyglądem przypominają miniaturowe rozgwiazdy. Można je zaprogramować do pobrania tkanki w określonych warunkach, np. w środowisku kwasowym lub w otoczeniu enzymów. Ramiona mikrobotów zaciskają się wokół ludzkiej tkanki i dokonują lokalnych biopsji.

Zamiast tradycyjnego badania, lekarz może wprowadzić do organizmu człowieka, setki lub tysiące mikrochwytaków, a po wykonaniu zadania usunąć je za pomocą magnesu. To znacznie ułatwi przeprowadzanie nieprzyjemnych kolonoskopii, którym regularnie muszą poddawać się pacjencji z chorobą Leśniowskiego-Crohna czy cierpiący na zapalenie okrężnicy.

Przeprowadzono już testy mikrochwytaków na świniach i zakończyły się one powodzeniem. Aż 30 proc. wprowadzonych robotów zebrała satysfakcjonujące ilości tkanki, które posłużyły do weryfikacji czy zwierzę nie ma raka jelita grubego. Teraz kolej na ludzi.

Diagnostyczne mikroboty
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas