Na Tytanie występują burze piaskowe

Ziemia, Mars i Tytan wyglądają zupełnie inaczej, ale mają zaskakująco dużo cech wspólnych. Najnowszą z nich jest występowanie burz piaskowych.

Burze piaskowe na Tytanie
Burze piaskowe na TytanieNASA

Używając sondy Cassini astronomowie NASA odkryli ogromne burze piaskowe na Tytanie, jednym z księżyców Saturna. To dopiero trzecie miejsce w Układzie Słonecznym, w którym one występują - po Ziemi i Marsie.- Wiemy już o geologii i cyklu egzotycznych węglowodorów. Teraz możemy dodać kolejną analogię z Ziemią i Marsem - aktywny cykl pyłowy, w którym pył organiczny może być przeniesiony z dużych pól wydmowych wokół Tytana na równik - powiedział Sebastien Rodriguez z Université Paris Diderot, szef zespołu badawczego.Analizując zdjęcia w podczerwieni wykonane przez sondę Cassini, naukowcy dostrzegli trzy niezwykłe zdarzenia pojaśnień ok. 10 km nad powierzchnią w pobliżu równika Tytana podczas równonocy w 2009 i 2010 r. Pojawiły się one także nad polami wydmowymi księżyca Saturna, co sugeruje, że są chmurami pyłu.

Zaobserwowane pojaśnienia w podczerwieni to burze piaskoweNASA

Uczeni wykluczyli inne opcje, takie jak chmury metanu czy czapy lodowe. Są przekonani, że to silne wiatry na Tytanie wznieciły pył z jego powierzchni. Odkrycie burz piaskowych na Tytanie było tak trudne, gdyż okrążenie Słońca zajmuje mu 29,5 ziemskiego roku, a więc równonoc występuje raz na 14,7 lat. Burze pyłowe mogą trwać 11 godzin, ale także i 5 tygodni, co oznacza, że mamy mało czasu, by ich doświadczyć.Kolejna równonoc na Tytanie będzie miała miejsce w 2024 r. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas