Na Tytanie występują burze piaskowe
Ziemia, Mars i Tytan wyglądają zupełnie inaczej, ale mają zaskakująco dużo cech wspólnych. Najnowszą z nich jest występowanie burz piaskowych.
Używając sondy Cassini astronomowie NASA odkryli ogromne burze piaskowe na Tytanie, jednym z księżyców Saturna. To dopiero trzecie miejsce w Układzie Słonecznym, w którym one występują - po Ziemi i Marsie.
- Wiemy już o geologii i cyklu egzotycznych węglowodorów. Teraz możemy dodać kolejną analogię z Ziemią i Marsem - aktywny cykl pyłowy, w którym pył organiczny może być przeniesiony z dużych pól wydmowych wokół Tytana na równik - powiedział Sebastien Rodriguez z Université Paris Diderot, szef zespołu badawczego.
Analizując zdjęcia w podczerwieni wykonane przez sondę Cassini, naukowcy dostrzegli trzy niezwykłe zdarzenia pojaśnień ok. 10 km nad powierzchnią w pobliżu równika Tytana podczas równonocy w 2009 i 2010 r. Pojawiły się one także nad polami wydmowymi księżyca Saturna, co sugeruje, że są chmurami pyłu.
Uczeni wykluczyli inne opcje, takie jak chmury metanu czy czapy lodowe. Są przekonani, że to silne wiatry na Tytanie wznieciły pył z jego powierzchni. Odkrycie burz piaskowych na Tytanie było tak trudne, gdyż okrążenie Słońca zajmuje mu 29,5 ziemskiego roku, a więc równonoc występuje raz na 14,7 lat. Burze pyłowe mogą trwać 11 godzin, ale także i 5 tygodni, co oznacza, że mamy mało czasu, by ich doświadczyć.
Kolejna równonoc na Tytanie będzie miała miejsce w 2024 r.