Na Tytanie występują nieziemskie minerały

Tytan jest największym księżycem Saturna. Dane zebrane przez sondę Cassini wskazują na złożoną chemię na księżycu. Naukowcy próbowali odtworzyć je w warunkach laboratoryjnych, jednak okazało się to niemożliwe.

Na Tytanie tworzą się substancje, których nie znajdziemy na Ziemi
Na Tytanie tworzą się substancje, których nie znajdziemy na ZiemiNASA

Uczeni odkryli, że na Tytanie mogą występować kryształy, które naturalnie nie powstałyby na Ziemi. W przeciwieństwie do minerałów z naszej planety, które są zbudowane z węglanów lub krzemianów, kryształy na Tytanie mogą mieć pochodzenie organiczne.

Naukowcy odtworzyli w warunkach laboratoryjnych atmosferę panującą na Tytanie. Pierwszą wyprodukowaną substancją był niezwykły kokryształ, w którym tradycyjne heksagonalne cząsteczki benzenu zostały zmienione w celu przechowywania wewnątrz cząsteczki etanu.

Innym, szczególnie fascynującym produktem, było tworzenie się kokryształów z acetylenu i butanu. Na Ziemi te substancje są gazami, ale przy -179oC na Tytanie występują w stanie stałym. Ten kokryształ jest prawdopodobnie niezwykle powszechny na księżycu Saturna.

Wykazano, że kokryształy mogą rozpuszczać się w metanie i etanie tworzącym jeziora. Podczas sezonowego odparowywania, kryształy tworzą osady przypominające pierścienie, które czasami tworzą się wokół wanny. Substancje te mogą pokrywać brzegi i plaże Tytana.

Niestety, ani sonda Cassini, ani lądownik Huygens, nie zostały zaprojektowane do tak specyficznego zadania, jak poszukiwanie śladów kokryształów. Na szczegółowe wyniki badań trzeba będzie poczekać z kolejną misją na księżyce Saturna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas